Kryefaqja 2017 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2017

Firma e Enver Hoxhës në dënimin me vdekje të priftit Dom Lazër Shantoja 

Pse interesohej personalisht Enver  Hoxha për priftin katolik dhe Sulçe Beg Bushatin në Shkodër dhe si e aprovoi dënimin e tyre me vdekje… Dy radiograme ...

36 llojet e torturave të tmerrshme që u përdorën gjatë diktaturës komuniste

Rrahje me dru, shpim i mishit me tel të djegur, futja e kripës në mish, lënia në ujë të ftohtë, lënia pa bukë deri...
video

Video: Ja rradhët e qumështit në Shqipërinë komuniste

Varfëria ekstreme, uria dhe dhuna fizike e psikologjike, ishin shoqëruese të gjithë viteve të komunizmit në Shqipëri. Por vitet ’80 njihen si kulmi i...

Të nxjerrësh 35 metër kub dhe në ditë me një garuzhde supë...

  Kujtimet e ish-të burgosurit politik Mark Alija. Jeta e tmerrshme në kampin e të burgosurve Thumanë 1958… “Në vitin 1958, kampi i Tërbufit u shpërngul...

Lista/ 110 drejtues të Sigurimit të Shtetit që kryen krime monstruoze

  Nga Leka Ndoja Në  përkujtim të 40 vjetorit të procesit të fundit gjyqësor ndaj klerit katolik, të 29 prillit 1977 ndaj Imzot Ernest Luigj Çobës,...

Shkurt 1946/ Koçi Xoxe: Si do i zhdukim kundërshtarët

Sinjali nga Beogradi që nxiti regjimin e Enver Hoxhës të niste masakrën ndaj kundërshtarëve të komunizmit në të gjithë Shqipëri Edhe pse i gjithë vitit...

Sot ditëlindja e Lasgushit dhe një fletërrufe në kohën e diktaturës

Dorëshkrimi që dëshmon për jetën e vështirë të poetit në ambjentin bolshevik të Tiranës së komunizmit ku ai detyrohej të jetonte si “i vdekur”… Sot...

Nexhmije Hoxha: Vetëm një herë jam veshur fashiste

Deklarimi i të vejës së diktatorit Enver  Hoxha më 8 janar 1952: Daja im ishte ballist, u vra nga partizanët Nga Kastriot Dervishi Lajmi që Nexhmije Hoxha...

881 vite burg kryen priftërinjtë që vinin nga 24 universitete të Europës

  9 shekuj burg për klerikët katolikë shqiptarë që kishin kryer së bashku 450 vjet studime. 38 klerikë u shpallën martirë nga Vatikani, 28 prej...

“Mallit të shpirtit tim, nipit të dashur Panos. Gjyshi i përmalluar, Zoto”

Është letra e Zoto Taçit nga SHBA, që ia dedikonte nipit të tij poetit, Pano Taçi, i cili vuante në Shqipëri, diktaturën komuniste. Ia...

ME TE LEXUARAT

DHURO
Translate »