Rexhë Meta/ Djali i birësuar i Rose Wilder Lane, që vuajti 27 vjet në...

Historia e djalit Vuthjan në Kembrixh, pikëtakimi me amerikanen e shquar. Vuajtjet në tri diktatura; u dëbua nga gjenocidi serb nga vendlindja; u internua në kampin e përqëndrimit fashist në Itali dhe më pas, në...

Gaqo Kaskaviqi, i riu korçar që kaloi 27 vjet në burgjet komuniste

Për angazhimin në Partinë Popullore u arrestuan edhe Andrea Diamanti, Jorgjia Burgaleci, Filloreta Karanxha, Thomaidha Shelke, Raqi Kotnika, Mehdi Agolli, Pandi Irakli, Ilo Bicolli, Vangjel Marko, Vasil Ciko. Gaqo Kaskaviqi ishte vetëm 23 vjeç kur u arrestua...
video

Dokumentari “Mall për me këndue”

Një dokumentar kushtuar Gac Çunit, muzikantit shkodran që mbylli sytë në moshën 30-vjeçare në burgun e Burrelit. Gac Çuni është kompozitor i këngës shumë të dashur për Shkodrën, “Kaçurrelat e tu”. Si u shua...

Homazh për Muharrem Albrahimin, i burgosuri politik në Spaç e Qafë Barit

"Pushofsh në paqe miku im i zemrës, miku im i halleve e vuajtjeve të mëdha, nëpër burgjet komuniste!" Nga Bedri Blloshmi Një telefonatë që më mbërriti sot nga fshati im, Bërzeshta, më tronditi pa masë. Një...

Dita e gjyqit!

Lotët e nënë Haxhesë në sallën e gjyqit për Aqif Kashahun, djalin e Palortosë  që po e vriste Sigurimi i Shtetit Kur prokurori Vangjel  Pecani uluriste si bishë dhe kërkonte dënim me pushkatim për Aqif...

9 janar 1945/ Kur Spiro Koleka vulosi të parin dënim me vdekje për arsye...

Si u ekzekutuan pranë bregut të lumit në kryeqytet, inxhinieri shqiptar Niazi Mehmet Pilku dhe italiani Leonardo Tomasso. Vrasje për arsye politike, e pabazuar në asnjë ligj. Ishte janari i vitit 1945, 74 vjet më parë,...

“Ndjesa që nuk ia kërkova dot Dom Shtjefnit kur e dënova me pushkatim”

Letra e ish-prokurorit Hajredin Fuga drejtuar Nikolin Kurtit, nipit të Dom Shtjefën Kurtit i pushkatuar nga regjimi komunist, në vitin 1971 “Unë e kam ndjerë dhe e ndjej si detyrim të vazhdueshëm që të shpreh...

Nikolin Kurti: Takimi me prokurorin e gjyqtarin komunist dhe ndjesa e tyre për xhaxhain...

Letra e prokurorit dhe gjykatësit që vendosën pushkatimin për Dom Shtjefën Kurtin, në vitin 1971. Nipi i Dom Shtjefën Kurtit: Prokurori Hajredin Fuga më kërkoi të mos e botoja letrën e tij sa të ishte...
video

Dokumentari ''Gurët e besimit''

"Gurët e besimit" është dokumentari ynë i radhës, pjesë e një cikli dokumentarësh për zbardhjen e krimeve të komunizmit.  Çmenduria e regjimit komunist shkatërroi 2172 faltore prejt të cilave: 740 xhami, 609 kisha ortodokse, 158 kisha...

Dhjetor 1940/ Kur hoxha Ali Kraja mbajti fjalimin e famshëm mbi varrin e at...

"Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande e me lot ndër faqe të përcjell me mallënjim e...
Translate »