blank

Mësues Peter Kavaja në ditët e fundit të jetës nën përndjekjen e operativit Xhavit...

E shkuara e errët gjatë diktaturës e Drejtorit të Kërkimeve Shkencore në Akademinë e Sigurisë, si dëshmi se Vetting-u në polici është vetëm propagandë Shumë pak njerëz e mbajnë mend mësues Petër Kavajën. Ndoshta ka...
blank

“Dhe në varreza nuk ka qetësi”

Romani i Astrit Delvinës që u sekuestrua nga Sigurimi i Shtetit. Shkrimtari disident që u persekutua nga regjimi komunist, vuajtjet e tij në burgjet komuniste, ndarja nga familja dhe kujtimet e vajzës së tij...
blankvideo

''Kitarë e Burgosur''

Sot 47 vjet nga revolta e Spaçit, Gëzim Çela rrëfen ngjarjen bashkë me historinë e kitares që qëndroi në burg me të 21 vjet, dhurata e çmuar nga këngëtarja e famshme, Vaçe Zela.  Nga Luljeta...
blank

Poeti i pushkatuar Trifon Xhagjika në rrëfimin e së motrës, Sotira Tole

Ishte një ditë e nxehtë gushti, kur në duart e brishta të poetit do të shtrëngoheshin prangat. Teksa dilte nga shtëpia e të motrës, Santës, i veshur me rrobat e liridaljes së kapitenit, do...
blank

Kisha në kopsht të Gethsemanit

29 nandori gdhini ditë e zymtë dhe e ftohtë. Në orën 10:30-11 nëpër rrugët kryesore të qytetit hyni brigada partizane e prime prej Major Gjin Markut: flamurit kombëtar, që valavitnin përpara, i kishin shtue...
blank

“Ashtu si ferri i Dantes, komunizmi ka nivele të ndryshme të tmerrit dhe mizerjes”

Si përshkruhej arratisja e Panajot Plakut nga revista amerikane Time Magazine e datës 3 qershor 1957 si dhe rrëfimet e bashkëshortes Vjollca Taja për kalvarin e  vuajtjeve të familjes Plaka Zëri i një gruaje po...
blank

Meshë Pashkësh në Kampin e Tepelenës!

Një rrëfim prekës nga i ndjeri aktori Gjosho Vasija për kampin e internimit në Tepelenë: "Dom Nikoll Mazreku hypi në elterë dhe mori fjalen e hapjes, ndër të tjera ai na tha së sot...
blank

I arrestuar ditën e Pashkës!

Ndrek Bazhdari: Isha vetëm 17 vjeç, më dënuan 14 vjet burg i akuzuar për tentativën e rrëzimit të pushtetit popullor Ishte data 21 prill 1957, ditë Pashke. Mbi qytetin e Shkodrës, mbërthyer nga zymtësia e...
blank

Shuhet nga Covid-19 Elez Hoxha, ish-i burgosur politik gjatë diktaturës komuniste

Është ndarë nga jeta një në moshën 80-vjeçare në Nju Jork, një ndër legjendat antikomuniste, ish-burgosur dhe i përndjekur politik Elez Uk Hoxha i Bytyçit - Tropojë. Nga Beqir SINA – Phoenix Az Elez Ukë Hoxha,...
blank

Pashkja e Hilës që bekonte bukët e fshatit për Pashkë ...

Nga Dom Gjergj Meta E thërrisnim Pashkja e Hil Shimës, një nga plakat e fshatit tim që e kishte oborrin plot lule gjithmonë. Dyshemenë e kishte të shtruar me dhe, por brenda vinte gjithmonë një...
NDIHMO
Translate »