Epidemi në kampin e internimit, Age Mirash Ndoja: Si i mbijetuam tifos e dizenterisë!

Kur Mirash Mirakaj u arratis drejt Jugosllavisë, për t'i shpëtuar pushkatimit nga xhelatët komunistë, ai mori me vete djalin e tij Palin, por la pas të shoqen Rinën me dy vajzat e saj, Agen...

Lutjet e një nëne, drejtuar prokurorit komunist: Faljani jetën djalit tim se u vetëdorëzua

25 vite në burgjet komuniste/ Hyri i ri dhe doli plak nga qelitë e burgjeve të diktaturës komuniste Në 2 nëntor të vitit 1946, u arrestua në Shkodër Ejëll Çoba, i biri i regjentit të...
video

Si i ekzekutoi Mehmet Shehu pa gjyq 22 djem dhe burra në Martanesh, ja...

Për këtë krim ende flitet, pasi humbja ishte e madhe, thuajse në çdo shtëpi që kishte fshati Peshk i krahinës së Martaneshit u vra një mashkull. Zona e Çermenikës dhe Martaneshit njihej si mbështetëse...

Poeti i pushkatuar Trifon Xhagjika në rrëfimin e së motrës, Sotira Tole

Ishte një ditë e nxehtë gushti, kur në duart e brishta të poetit do të shtrëngoheshin prangat. Teksa dilte nga shtëpia e të motrës, Santës, i veshur me rrobat e liridaljes së kapitenit, do...

Shuhet nga Covid-19 Elez Hoxha, ish-i burgosur politik gjatë diktaturës komuniste

Është ndarë nga jeta një në moshën 80-vjeçare në Nju Jork, një ndër legjendat antikomuniste, ish-burgosur dhe i përndjekur politik Elez Uk Hoxha i Bytyçit - Tropojë. Nga Beqir SINA – Phoenix Az Elez Ukë Hoxha,...

Letra para pushkatimit: ''Fytyrat tuaja më dalin përpara syve e s’më lanë me dekë''

Letra e Mark Shllakut drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit: “Angje! Në t'u mbushtë mendja me u martu, e ke lejen teme, por mos me më harrue. Por amanet fëmijët. Të kam dasht me shpirt...
video

Dokumentari ''Kufij të përgjakur''

Kufijtë e Shqipërisë janë shënuar me gjakun e 995 shqiptarëve përgjatë gjysëm shekullit të errët të diktaturës. Ky është numri më i lartë i të vrarëve në ndonjë vend për kalim të kufirit, krahasuar...

Nikolin Kurti: Takimi me prokurorin e gjyqtarin komunist dhe ndjesa e tyre për xhaxhain...

Letra e prokurorit dhe gjykatësit që vendosën pushkatimin për Dom Shtjefën Kurtin, në vitin 1971. Nipi i Dom Shtjefën Kurtit: Prokurori Hajredin Fuga më kërkoi të mos e botoja letrën e tij sa të ishte...

Dasma e Ferdanesë!

“Solle në shtëpi bijën e armikut të popullit o Nevruz Muçelli”, lëshoi britmën krushku, i afërm komunist i dhëndrit... Kur u dëgjuan këto fjalë, burra e gra braktisën menjëherë dasmën dhe oborri mbeti bosh......

U ndava me prindërit kur isha 1-muajshe, nuk thirra dot kurrë mama!

Historia e pazakontë e Valbona Çoku Mirakës, ndarja me nënën e babain kur ishte vetëm 1-muajshe, internimi në Lushnjë dhe më pas, ritakimi me babain pas 47 vitesh Çdo mëngjes hidhte sytë tek fotografia e...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »