Festa e përgjakur e 31 dhjetorit 1946

Natën e ndërrimit të viteve, komunistët pushkatuan pa mëshirë 23-vjeçarët, Taqi Koçi dhe Tom Goga. Akuzoheshin se kishin luftuar kundra "vëllezërve serbë", përkrah shqiptarëve të Kosovës... Nga Luljeta Progni Dhjetor 1946. Ishte muaji i festave në...

Para se të varej te rrapi në Delvinë/ Mazar Dino: Po më vrasin vëllezërit...

Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, familja Dino ishte një ndër më të goditurat nga regjimi komunist. Njëri prej tyre, Mazar Dino, u dënua me vdekje nga komunistët, edhe pse ishte një prej luftëtarëve...

"Nata e fundit kur e pashë tim atë para pushkatimit”

“Kur mora vesh se e pushkatuan babain, isha 6 vjeç dhe nuk e njihja fjalën ekzekutim...E pashë babain kur e shtynë dhe e plasën brenda asaj makine, pastaj u nisën me shpejtësi. Qëndrova për...

“Le të vdesë, se prandaj i kemi sjellë këtu, që të vdesin”

Si u la të jepte shpirt gjeneral Sulejman Vuçiterna pasi u plagos në kampin e Vloçishtit. Studiuesi Kastriot Dervishi sjell dëshminë e bashkëvuajtësit të gjeneralit, të dënuarit Skënder Stefanllari Nga Kastriot Dervishi Antikosovarizmi dhe dasia krahinore,...

Fjala e fundit e Prek Calit: Ma bani hallall o burra ! Mirupafshim n’at...

Ditët e fundit në burg dhe biseda me Valentin Pervizin  pak çaste para pushkatimit..... Në korridorin e burgut ishin edhe 9 të burgosur të tjerë të prangosur, me to dhe Dom Ndre Zadeja. I...

Dasma e Ferdanesë!

“Solle në shtëpi bijën e armikut të popullit o Nevruz Muçelli”, lëshoi britmën krushku, i afërm komunist i dhëndrit... Kur u dëgjuan këto fjalë, burra e gra braktisën menjëherë dasmën dhe oborri mbeti bosh......

“Ashtu si ferri i Dantes, komunizmi ka nivele të ndryshme të tmerrit dhe mizerjes”

Si përshkruhej arratisja e Panajot Plakut nga revista amerikane Time Magazine e datës 3 qershor 1957 si dhe rrëfimet e bashkëshortes Vjollca Taja për kalvarin e  vuajtjeve të familjes Plaka Zëri i një gruaje po...

Sabiha Kasimati, intelektualja e shquar që u pushkatua nga Enver Hoxha

Gruaja e guximshme që u përball me Mehmet Shehun: Ju jeni kriminelë dhe tiranë, që kërkoni të nënshtroni shqiptarët me terror, por do të vijë një ditë që këto mizori do t’i paguani Prof Dr...

Dëshmia e oficerit: “Kam vrarë dhe torturuar”

Jani Naska: "Në Elbasan kam rrahur strehuesit e të arratisurve, e sidomos në Çermenikë, Dumre e Darsi. Kam arrestuar me urdhër e pa urdhër në vitet 1945-1946. Ka pas arrestime të studiuara e të...

Vrasjet në kufi, katër të rinjtë korçarë që u pushkatuan në Rehovë

Megjithëse ishte gusht i 1990-ës dhe ndryshimet kishin nisur të ndiheshin, forcat kufitare vrisnin kë donte të kalonte matanë. Historia e 4 të rinjve që iu ndërpre jeta në mes dhe ëndrrat për liri...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »