Kryefaqja 2020 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2020

blank

Babai im në gjyqin special. Isha aty kur bërtisnin: “Në litar, tradhtarë!”

Lekë Tasi ishte djalosh 15 vjeç kur ia arrestuan babanë, në  ditët e para sapo komunistët shkelën në Tiranë. Ai i kujton me dhimbje...
blank

Qani Çollaku, vëllai i Heroit, armiku i Popullit

Mësuesi që u recitonte Lasgush Poradecin nxënësve të tij. Rebeli që u shkruante letra udhëheqësve të kohës. Vëllai që i dhimbsej gjaku i të...
blank

Si i grabiti dhe i dënoi Partia Komuniste tregtarët e Shkodrës

Sipas artikullit të gazetës “Zëri i Popullit” të datës 30 dhjetor 1949, gazetari Namik Mahmeti risjell dënimin e tre tregtarëve të njohur të Shkodrës...
blank

Nexhipe Taraku, me babanë të pushkatuar, 8 vite në burg...edhe një dëbim të përjetshëm!

Nexhipe Taraku ishte një vajzë e re 20 vjeçe, kur Lufta mbaroi në Shqipëri dhe nisi të instalohej regjimi diktatorial i Enver Hoxhës. Nexhipja...
blank

Pushkatimi i misionarëve të pajtimit nga shtabi partizan

Shkuan pa armë. U pushkatuan pa prova. Historia e Neki Xhenetit dhe dy patriotëve të tjerë gjirokastritë që u ekzekutuan nga forcat partizane më...
blank

"Në emër të popullit"

“Ne pionierët e kampit "Nazmi  Dervishi" katundi Labinot, të gjithë njëzëri brohorasim: Kriminelët në litar sa më parë” Një grup fëmijësh që quheshin pionerë, nga...
blank

2 maj 1945/ Koçi Xoxe: Që gjyqi të shkojë mirë, punoni natën me gjyqtarët…

Si orkestroheshin gjyqet politike nga regjimi komunist. Dokumentet e majit 1945, ku Koçi Xoxe udhëzonte Gaqo Naston e Gaqo Floqin se si duhej të...
blankvideo

Dëshmia/ Jonuz Kulla: Nevzat Haznedari, krimineli që nuk m’u nda gjithë jetën

I ati, ishte nga ata trima, që kur e morën për ta pushkatuar, thirri: “Amanet Shqipërinë”. Ajo thirrje do të inkurajonte për vite me radhë...
blank

Aristokrati mbi bankën e torturave të komunizmit

Varje në tavan me 35 kg zinxhirë në qafë. Lidhje e këmbëve dhe duarve, kalimi i një trau mes tyre dhe goditje mbi trupin...
blank

Kur 17-vjetorin ta festojnë shokët e burgut

Kujtimi i një dite të veçantë, jo sepse po mbushte 17 vjeç në burg, por sepse shokët e tij, nga mosha gjyshërit e tij, që...
NDIHMO
Translate »