Kryefaqja 2022 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2022

blank

Jeta e një fëmijë “kulaku” në diktaturë!

Nga Luljeta Progni Një ndër ditët e zakonshme të punës sime, duke bërë kërkime për historinë e të persekutuarve gjatë diktaturës komuniste, tek Autoriteti për...
blank

Mënikut ç'i panë sytë, klithjet e Sabihasë që vranë shpirtin e fshatit

Reportazh në fshatin Mënik, aty ku në natën e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq 22 intelektualë të Tiranës. Rrëfimet e Rakip Hysës...
blank

Gratë e arrestuara në ngjarjet e shkurtit 1951

Më 19 shkurt 1951 organizata e drejtuar nga Sejfulla Shima hodhi dinamit në legatën sovjetike në Tiranë. Dinamiti u hodh ato ditë sepse më...
blank

Gratë dhe fëmijët e vrarë nga komunistët në Vlorë

Për të shmangur paqartësinë që krijojnë fjalët e shumta ndonjëherë, kërkohen shifra, por kur lexon shifra njerëzish të vrarë pa gjyq, grash e fëmijësh...
blank

Nga Brukseli në hetuesinë e Tiranës, historia e Gjyljana Preçit

Pas 18 vitesh nga arratisja, tashmë me nënshtetësi belge, Gjyljana vjen në Shqipëri me një grup turistësh, por në Shqipëri asgjë nuk kishte ndryshuar  Gjyljana Nikolla...
blank

Prena Mark Gjoka, 99-vjeçarja që ndërroi jetë mes telave me gjemba

Studiuesi Kastriot Dervishi publikon të dhëna të reja për të internuarit në kampin e Tepelenës Mukades Habili është vajza 6-vjeçare (ose 8, sipas dëshmisë të...
blank

Sazani mungon!

Homazh për birin e Fiqiri Dines që shkoi 7 vjeç në internim dhe u lirua prej andej në moshën 53 vjeç…  Apeli i orës...
blank

“Filipi nuk mund të ngrihet, zotni komandant”

Çastet e fundit dhe amaneti i Filip Logorecit, lënë bashkëvuajtësit të tij të qelisë, Zef Staku. Historia tronditëse e gjimnazistit shkodran, që humbi këmbë...
blankvideo

Dëshmia/ Vullnet Çekrezi: Babai përjetoi tortura çnjerëzore, falë Zotit mbetëm gjallë!

Ndërsa të atin e arrestuan dhe e torturonin me metoda mesjetare, nënën, me 7 fëmijë, ku Vullneti ishte vetëm 3 vjeç, e lanë në...
blank

Të humbësh tre fëmijë në internim

“Nëna takohet me nëndrejtorin e kampit, që quhej Syrja. I drejtohet me fjalët:-Zotni, më ka vdekur djali!-Mirë e ka bërë-i përgjigjet ai.” Historia e plotë e...
NDIHMO
Translate »