Kryefaqja 2022 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2022

blank

Kadrije Kadare, objekt i Sigurimit: "Flet shumë ashpër kundër udhëheqësve të partisë"

E ndarë nga jeta pak ditë më parë, motra e Ismail Kadaresë, e njohur si Kakuja në redaksitë e gazetave dhe shtëpive botuese ku...
blank

Odë një burri ideal, të burgosur 10 vjet nga diktatura

Kur Xhafer Shehu u diplomua, doli një nga dhjetë studentët më të mirë të atij viti në gjithë Italinë. Në Shqipëri, ku punonte si...
blank

Sot, ditëlindja e Musine Kokalarit, intelektualja që rrezatoi në errësirën komuniste

Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim...
blank

Të burgosurit që punonin në ndërtim, bujqësi dhe miniera në vitin 1970

Shifrat e të dënuarve që punonin në sektorët e ndryshëm të ekonomisë në vitin 1970 Sipas një informacioni të datës 4.1.1970 të drejtorit të Drejtorisë...
blank

Nga Age Paja te Musine Kokalari, gratë që vuajtën më shumë vite burg gjatë...

Mbi 7 mijë gra u dënuan si “armike të popullit” gjatë komunizmit. Disa prej tyre u dënuan me vdekje, të tjera me shumë vite...
blank

In memoriam/Kurt Kola, njeriu që vuajti 26 vite në burgjet e diktaturës

Kurt Kola u nda nga jeta më 29 janar 2022. Që në moshën 8 vjeç u rrit kampeve të internimit nga Kuçova në Berat,...
blank

1978/“Programi i riedukimit” ndaj të dënuarve politikë

Ndaj të dënuarve politikë, në kampet dhe burgjet e komunizmit zhvillohej edhe një i ashtuquajtur “program riedukimi”, i cili ishte në funksion të “rehabilitimit”...
blank

Dom Mikel Beltoja, kleriku i fundit i ekzekutuar nga komunistët

Gjykata e Rrethit Shkodër, me vendimin nr.229, datë 4.9.1973, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me vdekje, pushkatim. U la në fuqi me vendimin...
blank

Sanremo-ja i Sherif Merdanit

Sonte, kur Sanremo nis edicionin e tij të 72-të, publikut nostalgjik e besnik të këtij festivali frymëzues për disa breza shqiptarësh, do i mungojë...
NDIHMO
Translate »