Kryefaqja 2021 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2021

Viti i Ri në burg

Dita dhe mbrëmja e 31 dhjetorit nuk ishte veçse një ditë tjetër dimri në burgjet e diktaturës për të dënuarit politikë. I njëjti regjim...

1946/Udhëzimi i Gjykatës së Lartë Ushtarake për burgjet plot dhe kampet e punës

Më 1.8.1946 (në fund të raportit shkruhet edhe 2.8.1946), kryetari i Seksionit Juridik të Gjykatës së Lartë Ushtarake, nënkolonel Gaqo Floqi, i cili më...

Ende i zhdukur, Ahmet Hoxha para  pushkatimit: E kam urryer gjithmonë komunizmin

"Unë e kam urryer këtë regjim që në fillim se është një regjim që ka ardhur në fuqi me gjak dhe prandaj nuk e...

Varka e lirisë, historia e arratisjes së familjes Fezollari

Babai i familjes, Hakiu, ishte arratisur në vitin 1949, pasi i kishte shpëtuar pushkatimit  dhe ndodhej në Australi prej më shumë se 20 vitesh....

1960/Urdhëresa për “zakonet prapanike” dhe listimi i 8.903 personave pa triskë Fronti

 Lufta kundër “zakoneve prapanike” nuk ishte një proces që u zhvillua në vitin 1967 kur u ndalua besimi fetar, por kohë më parë.  Në një...

Të burgosurit quheshin “punëtorë të detyruar”

Në vitet ’70 në dokumentet zyrtare filloi të përdorej një gjuhë fshehtë, në mënyrë që mos kuptohej nga të gjithë. Të burgosurit quheshin “punëtorë...

1949/ Enver Hoxha, mish e vaj ulliri për refugjatët greke, vetëm buke misri fëmijëve...

Ne vitin 1949, kur në kampin e Tepelenës ( Kampi i Tepelenës ) vdisnin çdo ditë fëmijë të mitur dhe foshnja nga uria dhe...

O ma, ka Zot!

Një histori nga Adriana Simoni Neti, e bija e të dënuarit politik, Pashk Simoni, e cila tregon një nga rrugët e kthimit, nga burgu...
video

Dëshmia/Fran Ndocaj: 13 vjet burg për akuza të pavërteta

Nuk e mendonte kurrë që mund të shkonte në burg sepse gjithë jetën kishte punuar me kokën ulur dhe nuk kishte bërë asgjë për...

Lufta ndaj “kulakëve”, platformë e posaçme kundër tyre në vitin 1978

Dega e 8-të e Drejtorisë së Parë të Sigurimit të Shtetit, ishte dega më e rëndësishme e këtij organi. Ajo quhej dega e grupimeve...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »