Kryefaqja 2021 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2021

blank

Desanti Fidai Veliu i Kompanisë 4000, vrau veten e nuk ra në dorë të...

Fidai Veliu, lindur në vitin 1920 në Fushë Bardhë të Gjirokastrës. Në shkurt 1943, hyri partizan në çetën “Çerçiz Topullit” me komandant Karafil Bellon....
blank

“Armiku i popullit Tefik Deliallisi jep llogari”

Si e propagandonte shtypi komunist gjyqin e deputetëve përmes titujve të gazetës "Bashkimi", në shtator 1947, kur po pushkatohej elita e Shqipërisë Tefik Deliallisi, ishte...
blank

Torturat ndaj një djali patrioti, njeriut që i mbijetoi varjes në shtyllë

E dënuan kur ishte vetëm 19 vjeç. I mbeti i pambaruar gjimnazi dhe blloku i ditarit që ia sekuestruan gjatë kontrollit në shtëpi, natën...
blank

TË ZHDUKURIT, PAKTI PËR TË MOS I GJETUR

“Të vdekurit nuk mund të klithin për drejtësi, është detyrë e të gjallëve ta bëjnë për ta”, Lois McMaster Bujold. Nga Luljeta Progni Fshehja e krimeve...
NDIHMO
Translate »