Arkivat Mujore: Tetor 2021

blank

“Rri urtë se të dërgojmë në Porto Palermo!”

Errësira e kalasë së famshme që verboi dhjetëra shqiptarë të dënuar gjatë diktaturës. Fama e keqe e kalasë së bukur që vjen prej sundimit...
blank

Partizani Namik Kadiu: Ja si i pushkatuam 70 fshatarë të pafajshëm në Lushnje

Thirrja e ish-partizanit Namik Kadiu që iu bashkua Ballit Kombëtar/ “NDAL!- më tha ndërgjegja, kur pash se 70 fshatarë të varfër, ...u pushkatuan në...
blank

Uran Kostreci: Si e nxora nga burgu, poemën me 2 mijë vargje “Epopeja e...

Në birucë e kam shkruar pjesën më të madhe të “Epopesë së karkalecave” dhe pastaj e mësoja përmendësh dhe atë letrën e grisja. Dhe...
blank

“Fytyra e babait pas telave me gjemba”

“Tërhiqeshim zvarrë për të parë babain në burg qysh fëmijë e shikonim vetëm nga ato telat dhe kur e shkojshim herën tjetër as nuk...
blankvideo

Dëshmia/Fran Fugaj: Pasi e pushkatuan, babanë e lanë lidhur këmbë e duar tërë ditën

Frani ishte ende fëmijë, kur të atin, vetë i pestë, e arrestuan edhe e ekzekutuan në Priskë të Tiranës. Komunistët nuk kishin ardhur ende...
blank

1990/Tentativë e dështuar për kalimin e kufirit

Një tentativë arratisjeje e parealizuar dhe e dënuar me burg në vitin 1990. Historia e tre burrave, njëri prej të cilëve mori me vete...
blank

Ditari i Musinesë, çfarë shkruajti ditën e pushkatimit të 17 intelektualëve të Gjyqit Special

Dita e vdekjes për 17 veta. Plagë të reja që hapen, lotë që po derdhen... Ngjajmë me gjethet e pemëve që era i lëkund....
blank

Vdiq Arianit Çela, me mbi 650 procese politike mbi shpinë dhe pa u ndëshkuar...

  Jetoi i patrazuar, në shtëpinë e tij në Tiranë, deri në orën që vdiq, pa u ndëshkuar kurrë për krimet e kryera gjatë 45...
blank

Mes mjerimit, një pasuri e flakur nën minder

Përndjekja në breza e familjes së Gjon  Shyti Jubanit. Sot, mbesa e vogël, Ilda Shyti, mjeke në Itali, mbledh kujtimet e përndjekjes së familjes...
blank

Komisioni Evropian: Prokuroria dështoi në hetimin për gjetjen e personave të zhdukur gjatë komunizmit

Brukseli kërkon angazhimin e qeverisë  dhe drejtësisë shqiptare për kërkimin e gjetjen e personave të zhdukur me forcë gjatë diktaturës komuniste. Kërkohet kryerja e...
NDIHMO
Translate »