Kryefaqja 2018 Tetor

Arkivat Mujore: Tetor 2018

Çarmatimi me rëndësi të jashtëzakonshme, jepni edhe para për t'i zbuluar!

Shkresa e Pandi Kristos, ditën e kryengritjes së Postribës për gjithë komitetet qarkore në gjithë Shqipërinë. Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin! Pas urdhëresës së dërguar...

Frida Sadedini, jeta e një gruaje nën hekurat e diktaturës komuniste

Jetoi plot 90 vjet, 45 prej tyre si e burgosur e internuar nëpër kampet e diktaturës komuniste. Është Frida Sadedini, një grua e arsimuar...

“Kaçurrelat e tu” kënga për dashurinë e humbur, që u kompozua në qelitë e...

Fati tragjik i kompozitorit shkodran Gac Çuni dhe disa vargje dhimbjeje të Arshi Pipës: Gac, o shok i vuejtjes, nxânsi im i lashtë;  mâ...
video

Demir Pojani/ Shamia në dritare më kushtoi 15 ditë izolim!

Ata na mbajtën të izoluar disa kohë, deklaruan se do i vrasim dhe në këtë kohë shkon lajmi në shtëpi që Demir Pojani u...

“Po pushkatojmë nga një në çdo fshat, që t'i frikësojmë”

Dokumenti i 25 tetorit 1946: Pushkatuam një pronar në Breg të Matës, një bajraktar në Koplik, një kapadai në Bushat e Gur të Zi,...

Këneta e Maliqit, atje ku humbën jetën mizorisht 135 të burgosur

Një rrëfim nga Reshat Agaj/ Reshati dëshmon: ”Para syve të mi u rrah sa dha shpirtin një tiranas, të cilin e mbuluan, si të...

Dom Alfrons Tracki, prifti gjerman që u vra nga komunistët më 1946

Më 18 korrik 1946, që pa u gdhirë, në orën 5 të mëngjesit, u dëgjuan britmat e forta të automatikut, që në atë periudhë ishin...

Shtator 1946/ Trakte në Durrës: Të zhdukim gangsterët e Enverit

Kryengritja e Postribës që frymëzoi rininë Durrsake. Një grup dokumentesh e traktesh që bënin thirrje për shembjen e regjimit komunist Frymëzuar nga ngjarjet në Postribë...

"Fjeti gjithë natën me nënën e vdekur, qante se s'kishte gji t'i jepte"/ Historia...

Intervistë me Nikoll Pjetër Hysaj, me origjinë nga Vermoshi dhe me banim në Michigan të SHBA-ve, i arratisur politik nga Shqipëria, që në vitin...

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947: Kosovë e Çamëri do të...

Imagjinoni 500 burra, që në kor, këndojnë këngë për mëmëdheun, për flamurin, për Kosovën e Çamërinë, brenda burgut ferr në Burrel. Të gjithë antikomunistë,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »