Arkivat Mujore: Tetor 2018

Dom Alfrons Tracki, prifti gjerman që u vra nga komunistët më 1946

Më 18 korrik 1946, që pa u gdhirë, në orën 5 të mëngjesit, u dëgjuan britmat e forta të automatikut, që në atë periudhë ishin...

Shtator 1946/ Trakte në Durrës: Të zhdukim gangsterët e Enverit

Kryengritja e Postribës që frymëzoi rininë Durrsake. Një grup dokumentesh e traktesh që bënin thirrje për shembjen e regjimit komunist Frymëzuar nga ngjarjet në Postribë...

"Fjeti gjithë natën me nënën e vdekur, qante se s'kishte gji t'i jepte"/ Historia...

Intervistë me Nikoll Pjetër Hysaj, me origjinë nga Vermoshi dhe me banim në Michigan të SHBA-ve, i arratisur politik nga Shqipëria, që në vitin...

Gjithë Shkodra në këmbë pas vdekjes së arqipeshkvit Gaspër Thaçi, si u alarmua regjimi...

Vdekja e arqipeshkvit imzot Gaspër Thaçi, në Shkodër më 25 maj 1946, kishte vënë në alarm gjithë kupolën e regjimit komunist. Veçanërisht, kjo ngjarje...

Misteret e pusit-varr në qendër të Sarandës

Zoica Nini: Si ma vranë babanë dhe eshtrat ia hodhën në pusin para degës së brendshme Nga Luljeta Progni Është një vend në qendër të Sarandës,...

Guljem Deda/ Si i shpëtoi vdekjes në kënetën e Maliqit dhe presioneve të Sigurimit...

Tregim-dëshmi kushtuar intelektualit të shquar shkodran Prof. Guljem Dedës, i cili përballoi 45 vjet burg e internim, ku në ato kushte të pamundura përktheu...

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947: Kosovë e Çamëri do të...

Imagjinoni 500 burra, që në kor, këndojnë këngë për mëmëdheun, për flamurin, për Kosovën e Çamërinë, brenda burgut ferr në Burrel. Të gjithë antikomunistë,...

Dokumenti i 1946/ Maman Saliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash Noshin

Mirash Qepuri, ishte një djalë i ri 35 vjeç nga katundi Ker i Dukagjinit. Komunistët e vranë një ditë tetori të vitit 1946. Mirashi ishte...

Fëmijët e kampeve të internimit, dhuna dhe uria nuk ua fshiu dot buzëqeshjen!

Një moment nga jeta e fëmijëve në kampet e internimit në Lushnje. Foto e Rudina Demës dhe shoqeve të saj, shkrepur në vitin 1956… Kjo...

Arrestimi i Liri Belishovës dhe krimet e Hoxhës, si u pa në median perëndimore

Nga Erald Kapri Shkëputja nga Moska u pa nga media perëndimore si një mundësi që Enver  Hoxha të mbijetonte në pushtet. Mediat britanike raportuan për...
NDIHMO
Translate »