Dokumenti 1967/ Feqor Shehu udhëhiqte aksionin për prishjen e kishave dhe xhamive

“Këta të qeverisë nuk e dinë se po e preke shqiptarin në nder e fe, e ke ba armikun më të madh. Këta, tue prish nderin dhe fenë, e kanë egërsue popullin dhe ka...

1953/ “Punojmë vetëm për të ngrënë një copë bukë misri dhe asgjë tjetër...”

Letra e shqiptarëve të ndaluara nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në vendmbërritje tregojnë gjendjen e rëndë ekonomike të tyre në vitin 1953. Letrat e ndaluara nga Kontrolli Postar (KP) janë zbardhur në...

"Kurrë si harroj torturat që më ka bërë Fatmir Xhafa, hetues në komunizëm"

Dëshmia e Valbona Dukës, për karrierën e hershme të ministrit të brendshëm në diktaturë Kur Fatmir Xhafaj u emërua ministër i Brendshëm, pranverën e  vitti që shkoi, përveç reagimeve të politikës, në media u shfaqën...

Ibrahim Biçakçiu/ Kryeministri që komunistët e kthyen në pastrues të banjave të Elbasanit

“Kishte përfunduar studimet në dy fakultete në Vjenë, për Akademinë Tregtare të Vjenës në Agronomi, si dhe fakultetin e Shkencave Politike. Zotëronte katër gjuhë të huaja, gjermanisht, italisht, turqisht, anglisht. Ishte biri i atdhetarit...

“Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës”

Hasan Njazi Bajo: Ju i dini Edmond Caja, ku ndodhen varret e Sokol Zefit, Tom Ndojës e të Sandër Sokolit, që e thyet më dysh, si në mesjetë? Vazhdojnë të publikohen dëshmi të rëndësihme që...

Tre italianët që u dënuan me 20 vjet burg në grupin “Sabotatorët” e Kuçovës

Në proceset e zhvilluara në vitet 1946-1948 kundër intelektualëve, deputetëve dhe teknikëve, janë lënë në heshtje disa procese të tjera që i takojnë të njëjtës periudhë e për të njëjtën arsye. Kujtoj në këtë kuadër...

Nata e tmerrshme e Sevastisë, kur kërkonte trupin e pajetë të të birit të...

Kalvari i Sevasti Qiriazit nën persekutimin e egër komunist, rrëfyer nga mbesa e saj Viktoria Dako Ruli. Si ia vranë në hetuesi të birin, Gjergjin e ia burgosën Aleksandrin, djalin tjetër. Internimi i Robertit, Viktorias...

Rexhë Meta, shqiptari në librin e Artë të Universitetit të Kembrixhit që i mbijetoi...

I dëbuar nga Serbet, i internuar nga fashistët dhe i dënuar me 27 vjet burg nga diktatura komunsite. Djali i birësuar i Rose Rose Wilder Lanë Ishin vitet 80 kur në një prej ndërmarrjeve në...

"Xhelati i Spaçit, Pjetër Koka që s'na linte të hanim as bukën e mykur"

Një rrëfim nga Kujtim Kaziu, për policët e kampit që torturuan mizorisht të burgosurit dhe i lanë të vdisnin nëpër galeritë e minierës Ishte dimri i vitit 1979, kur Kujtim Kaziu kishte përfunduar në burgun...

Abdulla Rami, i diplomuari në Montpellier që regjimi e kalbi në burgun e Burrelit...

16 dhjetor i vitit 1944. Në çdo rrugë e shesh të Tiranës dukeshin ende gjurmët e luftës së posambaruar. Ishte “kohë fitimtarësh”, ndërsa Shqipëria jetonte në të vërtetë një nga momentet më të vështira e...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »