Arkivat Mujore: Mars 2021

blank

Si u dënua Dodë Paja 80 vjeç dhe u përndoq deri në vdekje nga...

Kujto.al publikon historinë e plotë të përndjekjes së familjes Paja, të vrasjes së Pjetrushit, arrestimit të vëllait të tij Dod Paja, i cili u...
blank

Pjetrush Paja, nga pushkatimi te zhdukja e eshtrave prej komunistëve

Kujto.al do të publikojë historinë e plotë të përndjekjes së familjes Paja, të vrasjes së Pjetrushit, arrestimit të vëllait të tij Dodë Paja, i...
blank

Sevasti Qiriazi, mësonjësja e vashave korçare në vitin 1891

Një vlerësim i Edit Durham, për zonjushën Kyrias (Sevasti Qiriazi), gruan kurajoze: "Shkolla e Vashave ishte kaq moderne, saqë më dukej se isha kthyer...
blank

Telemak Dilo: Torturat e tmerrshme që më bëri hetuesi Skënder Konica

Ditai i Telemak Dilos/ Dhjetor 1946, rrëfimet për periudhën e vështirë të hetuesisë, llojet e torturave të paimagjinueshme që ushtruan gjatë marrjes së tij...
blank

Uria e shqiptarëve në letrat e ndaluara

“Nuk më thua baba, si do të rrimë neve të ndarë, ti atje dhe unë këtu?! Më vjen të vras veten. Në rast se...
blank

Firma e Enver Hoxhës në dënimin me vdekje të priftit Dom Lazër Shantoja 

Si sot 76 vjet më parë u pushkatua kleriku Lazër Shantoja. Pse interesohej personalisht Enver  Hoxha për priftin katolik dhe Sulçe Beg Bushatin në...
blank

"Më kanë dënuar me vdekje"

Fati tragjik i të riut Engjëll Emiri, i cili u ekzekutua në fshehtësi nga Sigurimi i Shtetit. Majin e vitit 1949, në errësirë, u...
blank

Tri letra të panjohura të poetit Manush Peshkëpia

Nga Uran Butka Pikërisht ditën e 26 shkurtit 2021, të premten, pra, ditën e përvjetorit të 70-të të pushkatimit të poetit Manush Peshkëpia më 26...
blankvideo

Dëshmia/ Fatime Nurçe: 43 vite, shkova fëmijë dhe dola plakë nga internimi

Fatime Hysen Nurçe, ishte 13 vjeç kur nisi kalvarin e internimeve gjatë diktaturës komuniste. Ishte fëmija i tretë i Hysenit dhe Feties, në fshatin...
blank

Letrat e ndaluara: “Të therim macen për të jetuar”

Në janar-shkurt 1953, Kontrolli Postar, pjesë e Degës së 8-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, ndaloi një...
NDIHMO
Translate »