Arkivat Mujore: Prill 2020

blank

Atë e bir para pushkatimit, Sheh Ibrahimin e ekzekutuan pasi i vranë djalin

Procesi i “Gjyqit të Deputetëve” dhe ekzekutimi i atë e bir, Sheh Ibrahim Karbunara dhe djalit të tij Hysen Shehu. Fillimisht Sheh Ibrahimi u...
blank

Shuhet nga Covid-19 Elez Hoxha, ish-i burgosur politik gjatë diktaturës komuniste

Është ndarë nga jeta një në moshën 80-vjeçare në Nju Jork, një ndër legjendat antikomuniste, ish-burgosur dhe i përndjekur politik Elez Uk Hoxha i...
blank

Pashkja e Hilës që bekonte bukët e fshatit për Pashkë ...

Nga Dom Gjergj Meta E thërrisnim Pashkja e Hil Shimës, një nga plakat e fshatit tim që e kishte oborrin plot lule gjithmonë. Dyshemenë e...
blankvideo

Dokumenti i Sigurimit të Shtetit: Koçi Xoxe grabiti 10.000 napolona ari të Lef Nosit

Dëshmia e drejtuesit të lartë të Sigurimit të Shtetit: "Nuk di se ku shkuan këto para mbasi mua më nxorën në lirim. Shoku Koçi...
blank

Leze Pali: Si i shpëtuam epidemisë, dizenteria vrau shumë fëmijë në kampin e Turanit

“U rrita si qyqja në rrem”, kështu thotë Lezja, e bija e Prena Palit, kur nis të rrëfejë fëmijërinë e jetën e saj të...
blank

Enver Lufi, vrasja e pabesë e atdhetarit fisnik të Burgajetit

Enver Lufi, djali fisnik që shpëtoi më shumë sesa një herë njerëz, me ndërhyrjet e tij.  Ushtaraku i përgatitur në akademitë e huaja, që luftoi...
blank

"Ne i mbijetuam kampit të Tepelenës"

“Ishte muzg kur po linim kampin e Tepelenës e po drejtoheshim për në kampet e tjera të internimit në Myzeqe. Nana na mblodhi si...
blank

Jeta e bukur vetëm një kujtim, Skënder Qyteza nuk njihej më nga torturat

Përmbysja e jetës së trashëgimtarit të një prej familjeve më të pasura korçare, që përjetoi 24 vite burgje dhe mbi 20 vjet internim “Unë po...
blank

Dine Dine: 100 ditët e izolimit

Librin e tij “Mbi varkën e Karontit”, Dine Dine ia kushton 100 ditëve të hetuesisë para se të dënohej me 10 vite burg. Vetmia,...
blank

Epidemi në kampin e internimit, Age Mirash Ndoja: Si i mbijetuam tifos e dizenterisë!

Kur Mirash Mirakaj u arratis drejt Jugosllavisë, për t'i shpëtuar pushkatimit nga xhelatët komunistë, ai mori me vete djalin e tij Palin, por la...
NDIHMO
Translate »