Kryefaqja 2023

Arkivat Vjetore: 2023

blank

P.S. Jam i pafajshëm

Kujto.al sjell letrat dhe shënimet që katër të dënuar me vdekje, Kujtim Beqiri, Mirush Përmeti, Hilmi Hysi dhe Mark Shllaku u drejtuan familjeve para...
blank

Tuneli i arratisjes pranë Bllokut 1954/Si u vranë me tortura 4 të dënuarit me...

Dëshmia e rrallë e Ali Çollakut i dënuar me 20 vjet burg pas kësaj ngjarjeje. Ai tregon si u vranë me tortura Isuf Velçani,...
blank

Pjetër Meshkalla, i nderuar dhe i respektuar nga të gjithë

Meshtari katolik që kishte studiuar dhe jetuar në disa qytete evropiane dhe që mbeti gjithë jetën i gatshëm për të inkuarajuar, këshilluar dhe ndihmuar këdo...
blank

1978/Gratë e sëmura në Repartin nr.318 Kosovë

Rreth 15 për qind e grave të burgosura në Repartin nr.318, rezultojnë të sëmura   Më 14-15 prill 1978 u krye kontrolli vjetor i grave që...
blank

Nëntor 1946/ Dy proceset ndaj “sabotatorëve” të Maliqit që u morën jetën 7 personave

Profesionistë të diplomuar në Perëndim, shtetas të huaj dhe një grua shtatzënë, ishin mes të dënuarve me varje a pushkatim në dy proceset për ata...
blank

Dokumentari "Zojë”, një rrëfim për fatin e dhimbshëm të gruas në diktaturë

Premiera e filmit dokumentar "Zojë”, një rrëfim për fatin e dhimbshëm të gruas në diktaturë, u shfaq mbrëmjen e së martës, datë 21 nëntor...
blank

1979/ Letra e Adem Allçit nga burgu i Burrelit

Reparti nr.321 Burrel ishte një burg i sigurisë së lartë, ku kushtet e qëndrimit ishin shumë të këqija. Izolimi i gjatë i njeriut atje...
blank

Familja Mulosmani në listat e të arratisurve politikë

Raporti "sekret" i Degës së Punëve të Brendshme Tropojë për të arratisurit për arsye politike në vitet e para të vendosjes së regjimit komunist,...
blank

Miku i vërtetë, Xhafer Xhomo

Kur po e gjykonin si pjesëmarrës në organizatën e sajuar kundërrevolucionare, gjoja të kryesuar nga Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho, Xhafer Xhomo e kishte...
blankvideo

“Sytë e Shpirtit”/ Dokumentari për Osman Kazazin e miqësinë me holandezin Paul Luijf

Paul Luijf, një okulist holandez, po lexonte gazetën në shtëpinë e tij,  kur u njoh me historinë e Osman Kazazit, i quajtur “Nelson Mandela”...
NDIHMO
Translate »