“Jeta ime prej hebreu”, poezi nga Jozef Radi

Një poezi e publikuar në 27 janar, Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit, nga Jozef Radi, një nga tre fëmijët e Lazër dhe Vitore Radit, të lindur në kampet e internimit të Shqipërisë komuniste.  Jeta...

Në kanal-ndodhi në një kamp pune të detyruar në Shqipërinë komuniste

Punë e rëndë, uri, etje dhe mizori policësh... kjo ishte jeta e të burgosurve në kampet e punës së detyruar. Arshi Pipa zbulon në këtë histori vuajtjen e të pafajshmëve, shtazërinë e policëve dhe...

Florian Borshi: Kontributi im, një detyrë që të mos harrohen krimet e komunizmit

Fondacioni Kujto.al falenderon zotin Florian Borshi, mbështetës i misionit tonë për krijimin e arkivës online të viktimave dhe krimeve të komunizmit. Z.Borshi ka kontribuar me shumën 1000 euro për realizimin e dokumentarit “Kryet Nalt” kushtuar...

42 vjet nga pushkatimi i poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Më 17 korrik 1977, në Librazhd, u pushkatuan dy poetë, Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Për të vetmin faj sepse ishin poetë. Në komunizëm nuk lejohej të ishe i dëshpëruar. Nëse ishe, nuk duhet ta...

Nis procesi i identifikimit të të vrarëve pa varr nga komunizmi

Janë rreth 5 mijë persona të zhdukur në Shqipëri gjatë regjimit diktatorial komunist. Ka nisur identifikimi i 13 mbetjeve humane, që prej rreth 9 vitesh ndodhen në morgun e Tiranës.  Janë me qindra familjarë që...

“Më morën nga materniteti e më futën në qeli”

Historia rrënqethëse e Qerime Bomes, e burgosur nga regjimi komunist ditën që lindi vajzën. Me gjak e gjinjtë që i kullonin qumësht, e mbajtën në qeli për ta dënuar me 15 vjet heqje lirie,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »