Vrasja makabre e Riza Alizotit dhe letra e kantierit të vajgurit Kuçovë

"Shokë Gjytarë! Duke kujtuar të gjitha veprat e tradhëtisë,  kërkojmë që shpata e drejtësisë të bjeri pa mëshirë mbi ata tradhëtarë. Jemi të bindur se trupi gjykues si përfaqssues i dëshmive të popullit do...

Babai im në gjyqin special. Isha aty kur bërtisnin: “Në litar, tradhtarë!”

Lekë Tasi ishte djalosh 15 vjeç kur ia arrestuan babanë, në  ditët e para sapo komunistët shkelën në Tiranë. Ai i kujton me dhimbje ditët kur e mbanin të izoluar dhe më tej nxjerrjen...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie Agolli jetoi në liri, ishin shumë më pak sesa vitet...

Në kërkim të lirisë, me një barrë vitesh burgu me vete

Kishte kryer 28 vite burg dhe ndiqej nga Sigurimi që ditën e parë që regjimi komunist u vendos në Shqipëri. Kishte vuajtur në kampet e rënda të punës dhe ishte torturuar në hetuesi. Kur...
video

Angjelin Dabërdaku/ Burgu i Spaçit ishte shkatërrues

"Bërtiti njëri, Mark Grozhani, tha: Ta dinë, kallzojani, amanet ju të burgosurit, se po më pushkatojnë për 100 kilogramë domate, që janë kalbur në magazinë. Kush ka qenë komunist, komunist mbetet. Fjala komunizëm është...

"Në emër të popullit"

“Ne pionierët e kampit "Nazmi  Dervishi" katundi Labinot, të gjithë njëzëri brohorasim: Kriminelët në litar sa më parë” Një grup fëmijësh që quheshin pionerë, nga katundi Labinot, janë zyrtarisht autorë të një letre shkruar më...

Takimi i parë me babain-Polici: Recito një vjershë për Partinë që ta shohësh

Kishte ëndërruar net me radhë për atë takim, por kur ishte farë pranë të atit, polici i kampit i kërkoi të recitonte një vjershë për Partinë që ta lejonte ta takonte. Dhe kur e...

Qani Çollaku, vëllai i Heroit, armiku i Popullit

Mësuesi që u recitonte Lasgush Poradecin nxënësve të tij. Rebeli që u shkruante letra udhëheqësve të kohës. Vëllai që i dhimbsej gjaku i të vëllezërve të rënë në luftën që solli në pushtet regjimin...

Si i grabiti dhe i dënoi Partia Komuniste tregtarët e Shkodrës

Sipas artikullit të gazetës “Zëri i Popullit” të datës 30 dhjetor 1949, gazetari Namik Mahmeti risjell dënimin e tre tregtarëve të njohur të Shkodrës dhe kujtime personale nga plaçkitja e pasurisë së ndershme dhe...

Avni Xhomaqi: Në burgun e Burrelit, ku gardianët torturonin për vdekje ajkën e kombit

Kur erdhi drejtor burgu Vangjel Rëmbeci, filloi gjendja e urisë dhe masat ndëshkuese nga më çnjerëzoret. Gardiani vinte dhe godiste të burgosurit pa kurrfarë arsyeje. I merrnin djemtë dhe i rrihnin mizorisht vetëm që...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »