Kalvari i familjes mirditore Kadeli nëpër burgje e kampe internimi

Jeta është plot të papritura, të panjohura, kthesa të forta, progrese e regrese. Ndonjëherë ajo mund të të përplasë fort përtokë, por e rëndësishme është të gjesh forcën për t’u ngritur dhe për të...

Homazh për Qemal Elezin, antikomunisti që triumfoi mbi diktaturën

I arrestuar në moshën 17-vjeçare, si pjesë e grupit të të rinjve antikomunistë shkodranë, për të kaluar dhjetë vite të mundimshme në burgjet e diktaturës Ishte mesditë e ftohtë në Shkodër, më 26 janar 1945....

“Jeta ime prej hebreu”, poezi nga Jozef Radi

Një poezi e publikuar në 27 janar, Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit, nga Jozef Radi, një nga tre fëmijët e Lazër dhe Vitore Radit, të lindur në kampet e internimit të Shqipërisë komuniste.  Jeta...
video

Dëshmia/ Ixhlal Selmani: Në shtëpinë tonë, komunistët morën valle rreth kufomës së Sait Kazazit

Ixhlal Kazazi, vajza e kushëririt të Jup Kazazit, ishte vetëm një fëmijë, kur çonte letrat me të cilat komunikonin vëllezërit Jup dhe Sait Kazazit, në ditët e fundit të jetës së tyre, që u...

100-vjetori i parlamentarizmit/ Esat Myftari, deputeti kosovar që i shpëtoi genocidit serb, por u...

Kur deputeti i burgosur politik, i drejtohej sallës së Kuvendit të parë të pluralizmit, atje ku kishte përballë ish-anëtarë të byrosë politike, ish-ministra të diktaturës, persekutorët e tij, hetues e gjyqtarë të kohës së...

Fjalët e fundit të Sheh Ibrahim Karbunarës para pushkatimit: Djem mos harroni Shqipërinë, të...

Fundi tragjik i anëtarëve të komisionit nismëtar të Kongresit të Lushnjës. Si  i vrau diktatori Enver Hoxha, ata që ngritën Parlamentin e parë në Shqipëri Sheh Ibrahim Karbunara, ishte një ndër anëtarët e Komisionit Nismëtarë...

Parlament 3 gusht 1991/ Një leksion mbi lirinë nga Pjetër Arbnori!  

Kur Mandela i Shqipërisë i tregonte Ramiz Alisë, Xhelil Gjonit, Gramoz Ruçit, Adil Çarçanit e të tjerë ish-komunistëve të  zgjedhur në parlamentin e parë pluralist, (Pa)fajësinë e të dënuarve politikë të kohës së diktaturës. Ishte...

Dëshmia/ Vasil Zoga: Mehmet Shehu ma drejtoi pistoletën në sy

Vasil Zoga është një nga viktimat e krimeve komuniste duke përjetuar një kalvar mundimesh nga persekutimi dhe dënimi në Spaç. Gjithçka nisi me pushkatimin e vëllait të tij Jani Zoga. Vasili ka lindur në...
video

Dëshmia/Kydret Kazazi: Skenën me vëllanë 3 vjeç, nuk do ta harroj sa të vdes

Mlikajt ishin një shtëpi bejlerësh, ndër më të pasurit e Lezhës në vitet '30 dhe fillim të viteve '40, por me t'u vendosur regjimi komunist, u vunë në shenjestër. Babai i Kydretit u arratis...

Si u përjashtuan nga lagjja e re e pastërmetit, familjet kundërshtare

Me punë vullnetare, për pesë muaj, në Shkodrën e vitit 1979, u rindërtuan lagje dhe fshatra të reja, të shkatërruar nga tërmeti katastrofik i atij viti. Por në lagjen e re të Bahçallëkut, të...
NDIHMO
Translate »