Kryefaqja 2020

Arkivat Vjetore: 2020

blankvideo

Dëshmia/ Jonuz Kulla: Nevzat Haznedari, krimineli që nuk m’u nda gjithë jetën

I ati, ishte nga ata trima, që kur e morën për ta pushkatuar, thirri: “Amanet Shqipërinë”. Ajo thirrje do të inkurajonte për vite me radhë...
blank

Aristokrati mbi bankën e torturave të komunizmit

Varje në tavan me 35 kg zinxhirë në qafë. Lidhje e këmbëve dhe duarve, kalimi i një trau mes tyre dhe goditje mbi trupin...
blank

Kur 17-vjetorin ta festojnë shokët e burgut

Kujtimi i një dite të veçantë, jo sepse po mbushte 17 vjeç në burg, por sepse shokët e tij, nga mosha gjyshërit e tij, që...
blank

“Dimri po shkon! Sot, fillon pranvera!”

Kardinal Mikel Koliqi, kleriku shqiptar para të cilit u përkul me respekt Papa Gjon Pali i Dytë Nga Luljeta Progni Nuk ishte parë kurrë më parë...
blank

Kur Selman Stërmasit i ndalohej hyrja në stadium

Për brezat e rinj, Selman Stërmasi mund të sjellë në mend më tepër stadiumin sesa sportistin. Por ka qenë një kohë, më e pabesueshmja e...
blankvideo

Dëshmia/Nuri Dangëllia: Të vërtetat e pathëna për Sami Dangëllinë dhe familjen

Nuri Dangëllia tregon çfarë ndodhi pasi xhaxhai i tij, Sami Dangëllia, ndërroi jetë në vitin 1987 dhe çfarë ndodhte me familjen e tyre, që...
blank

Babai te qelia përballë!

Rrëfimi prekës i Rita Koka Koçi,  vajza 19-vjeçarje në burgun e Burrelit ku vuante dënimin edhe i ati i saj, Sami Koka Kur policët pa...
blank

Mund të besohet që njeriu të mos gëzohet kur del nga burgu?

Luan Myftiu u nda nga jeta një vit më parë. Kujto.al sjell, në nderim të vuajtjeve të tij, jo vetëm në burg, por edhe...
blank

"Po si durove Riko? Ku e nxinte qelia shpirtin tënd aq të gjerë?"

Fjalët e shkruara, në kohë të ndryshme, nga njerëz që e kanë njohur Enriko Veizin, vërtetojnë aftësitë e tij si inxhinier nafte, talentin si...
blank

Alida Hisku tha të vërtetën…dhe të gjithë e dinë!

Kujto.al sjell shkrimin e studiueses australiane, të botuar në vitin 2015, i cili, përveç faktit që nuk na ndajnë më ditë, por vite nga...
NDIHMO
Translate »