Prill 1990/ Dhurata Sokolin e qëlluan me 5 plumba dhe e lanë të vdiste...

Sikur të kishin pritur dhe disa muaj, ndoshta sot do të ishin gjyshër me nipër e mbesa, por Dhurata Sokoli dhe Elez Kraja, donin të iknin sa më parë që të ndërtonin jetën e...

Si e torturoi Dushan Mugosha deri në vdekje të riun nga Devolli pa asnjë...

Krimet e partizanëve/ Katër orë nën tortura të tmerrshme vetëm se ishte nga Devolli dhe sipas Mugoshësh “devollinjtë ashtu e donin se kishin qenë me partizanët e më pas ishin bërë me Ballin...” Dëshmia...

E dënoi me vdekje shoku i klasës Aranit Çela. Ja fjala e fundit para...

Ndue Pali ishte një i ri nacionalist, ndër të parët që kundërshtuan fashizmin në Shqipëri, dhe i internuar për këtë shkak në Ventotene për 2 vjet e gjysëm gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Italia...

Ushtari Bari Koçi, për 15 ditë leje, vrau babain e shtatë fëmijëve

Ushtari vigjilent që vrau në galerinë numër 15/1, të burgosurin “armik”  Rexhep Goçi, u shpërblye me 15 ditë leje dhe dekoratë nga regjimi   Ishte mëngjesi i 16 nëntorit të vitit 1982. Ushtar Bari Koçi ishte...

Nexhipe Taraku, me babanë të pushkatuar, 8 vite në burg...edhe një dëbim të përjetshëm!

Nexhipe Taraku ishte një vajzë e re 20 vjeçe, kur Lufta mbaroi në Shqipëri dhe nisi të instalohej regjimi diktatorial i Enver Hoxhës. Nexhipja kishte lindur në vitin 1924 në Pejë, por rrethanat e...

Krimet, lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan, pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë e luajtshme dhe paluajtshme... Vitet e para të regjimit komunist, veçanërisht në periudhën...

20 vite burg pa asnjë faj/ Vasil Zguri: I lashë fëmijët të vegjël e...

  Nga Admirina Peçi Në shtëpinë e Vasil Zgurit, në Voskopojë, hijet e së shkuarës kanë mbërthyer çdo skaj. Prej dekadash, ai dhe zonja e tij me 6 fëmijët dhe familjet e tyre, e kanë shenjuar...

Mehmet Shehu 19 shkurt ‘45: E kapëm Prek Calin, te dekorohen 'partizanët trima'

Letra e Mehmet Shehut ku tregon me ekzaltim se si e thyen Kelmendin dhe i asgjësuan kundërshtraët e komunizmit. “Partizanët me këngë në gojë e sulmuan dhe e asgjësuan shpellën në të cilën rrezistonte...

Prenga, djali që u arratis 3 herë nga kampi i Tepelenës

Prenga ishte një fëmijë i internuar në kampin e Tepelenës. Një fëmijë i uritur. Një fëmijë i rreckosur. Një fëmijë i mërdhirë. Një fëmijë që shihte çdo ditë pamje makabre. Një fëmijë që vendosi...

Dosja e sigurimit, 22 Maj 1984: “Kjo këmishë o vishet sot, o kurrë”

Kush ishin heronjtë e një dite në revoltën e dytë më të rëndësishme kundër regjimit komunist, pas asaj të Spaçit, më 21 maj 1983. Si e nisën kundërshtimin ndaj policisë të burgosurit: Tom Ndoja,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »