Dëshmi për Edmond Cajën, xhelati që torturoi të pafajshëm në burgun e Qafë-Barit

Zëri i çjerrë i Edmond Cajes jepte urdhër: Zjarrrrrrrrrr mbi armiqtë, zjarrrrrrrrrrrrrrrrrr, dhe krismat filluan të shtohen pak e nga pak. Zjarr kundër një turme të paarmatosur brenda telave me gjëmba, zjarr ndaj disa...

Gjergji Çapollari, një matematicien i ri në galeritë e Spaçit

Gjergji Çapollari u dënua për agjitacion dhe propagandë vetëm një vit pasi kishte përfunduar studimet për Matematikë me rezultate të shkëlqyera. Të vetmet matje eksperimentale dhe llogaritje matematikore që mund të bënte pas kësaj,...
video

Dëshmia/ Avni Sali: Nuk më lanë të ngjallja emrin e vëllait të pushkatuar

I pushkatuan vëllanë vetëm 22 vjeç. Nuk ua treguan kurrë ku i kishte eshtrat dhe nuk e lanë as t’i vinte emrin e tij të birit. Edhe pse Avniun nuk e futën në burg,...
video

Dëshmia/ Bahri Çeprati: 17 vjeç në kanalin e Vlashukut

I ati dhe xhaxhai, dy nga eksponentët e Ballit Kombëtar për Vlorën, u pushkatuan nga regjimi komunist. Bahriu, sapo mbushi 17 vjeç u arrestua dhe për më shumë sesa tre vjet provoi vuajtjet e...

Komunizmi nuk sprovoi vetëm burrat, por edhe nënat: "Më denoncoi ime më"

Një burrë edhe tjetërsohet, por nëse tjetërsohet një nënë, atëherë e natyrshmja dhe e njerëzishmja është thyer dhe kthyer në argjilë në duart e së keqes, për t’u ngjitur në forma monstruoze që Shqipëria...

Më lanë gjallë, që të punoja hyzmeqar për ta

Historia e Spiro Nashos, i dënuar tri herë nga regjimi komunist. Në këtë pjesë të parë të intervistës së tij, që kujto.al do e botojë në dy pjesë, Spiro Nasho tregon për dënimin e...
video

Dëshmia/Nuri Dangëllia: Të vërtetat e pathëna për Sami Dangëllinë dhe familjen

Nuri Dangëllia tregon çfarë ndodhi pasi xhaxhai i tij, Sami Dangëllia, ndërroi jetë në vitin 1987 dhe çfarë ndodhte me familjen e tyre, që prej vitit 1956, kur u internuan në fermën “Çlirim” të...
video

Dëshmia/Mehdi Canko: Kur dola nga burgu, nuk i njihja fëmijët

Gjatë 15 viteve burg, kishte parë vetëm djalin e madh. Gjashtë fëmijët e tjerë nuk i kishte takuar kurrë. Më të voglin e kishte lënë dy muajsh dhe kur u kthye në shtëpi, nuk...
video

Dëshmia/Refat Paja: Në kënetën e Maliqit, policët shkelnin mbi të burgosurit

Dy vëllezërit Paja u arrestuan njëri pas tjetrit. I madhi u dërgua në burgun e Gjirokastrës ku nga kushtet e këqija humbi jetën, ndërsa Refati, i cili dëshmon vuajtjet e tij, punoi në tharje...
video

Dëshmia/ Eduart Mjeshova: Xhaxhanë e vrarë e ekspozuan tri ditë në Gjirokastër

Vrasja në kufi e të riut nga Berati dhe trajtimi makabër i trupit të tij që u shëtit dhe u ekspozua për tri ditë në Gjirokastër. Nipi, Eduart Mjeshova, tregon historinë që ka mësuar...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »