Kryefaqja 2020 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2020

blank

Shifon e çorape të zeza!

Dhurata e diktatorit Enver Hoxha për nënën gjirokastrite. Dy ditë më pas, më 30 dhjetor 1947, e pushkatoi shokun e tij të fëmijërisë, Aqif...
blank

Irina ruse dhe inxhinieri shqiptar, dashuria që vazhdon pas pushkatimit

Dikur erdhi në Shqipëri për të ndjekur atë, dashurinë e saj të madhe. Shumë vite më vonë do të kthehej sërish në Shqipëri, sepse...
blank

70-vjetori i Françesk Radit, artistit që iu ndalua skena për 20 vjet

Artistët origjinalë si ai nuk lindin shpesh. Dhe sigurisht që është dramë, kur kaq të rrallë sa janë, këta artistë lindin dhe në kohën e...
blank

 Prenk Calin edhe të lidhur, Mehmet Shehu  e kishte frikë për vdekje

Urdhri i 17 shkurtit/ “Jeni t’urdhnuem që me pasë nji kujdesi të veçantë në shoqërimin e kriminelit të luftës Preng Calin me shokë. Të...
blank

Amik Kasoruho për të atin e pushkatuar: Jeta e tij, leksioni që nuk do...

Qemal Kasoruho është një nga të pushkaturit pas plasjes së dinamitit në oborrin e Ambasadës Sovjetike. Njihej si ekonomist, si poliglot, si antifashist që...
blank

Kur Lasgushi i shkruante Musinesë: E nderuar dhe e ndritur Zonjushë!

Letërkëmbimi i gjatë dhe hapja e katedrës së gjuhës shqipe në Fakultetin e Letrave në Universitetin e Romës, kontributi i Musine Kokalarit e Lasgush...
blank

Frika pas kryengritjes së Postribës: Po çarmatosim Gjirokastrën e Vlorën, kemi mbledhur 6412 armë

Aksioni për çarmatosjen e popullsisë në vjeshtën e 1946. Dokumenti i 29 tetorit 1946: Ka rezistencë në Delvinë, Përmet, Këlcyrë dhe Kurvelesh. ”Çarmatimi i popullsisë...
blank

1500 të burgosur, punojnë 12 orë në kanal në Maliq, të uritur e të...

Dokumenti i qeverisë amerikane i vitit 1955,  mbi kushtet e tmerrshme në kampet e punës dhe internimit në Shqipërinë komuniste… Të burgosurit politik që u...
blankvideo

Shkurt 1948, si u pushkatuan 7 deputetë opozitarë të regjimit komunist

Në fillim të shkurtit 1948 u ekzekutuan të dënuarit me vdekje në procesin e dytë ndaj grupit të deputetëve. Organizimi i këtij procesi është...
blank

Kujtimet e Abdullah Berberit: Ju rrëfej kohën e përgjakshme

 "Procesverbal i mbajtur sot më datë 3.11.1947 mbi ekzekutimin e të dënuarit Mustafa Qose… në orën 12:30 tek kodrat e fermës. Fjala e tij...
NDIHMO
Translate »