Arkivat Mujore: Tetor 2020

blank

Imami kundër komunizmit, u pushkatua nga Brigada V me komandant Shefqet Peçin

Lufta kundër njerëzve të fesë nuk nisi pas vendosjes së pushtetit komunist, por shenjat se do ishin “preh e përzgjedhur” e diktaturës u dukën...
blank

Kur diktatura ndëshkonte heroinat, historia e infermieres humaniste Melpomeni Dilo

Ku ishte 17 vjeç shkoi të ndihmonte ushtarët e sëmurë gjatë epidemisë së gripit. Kur u kthye nga Parisi, u bë bashkëthemeluese e maternitetit...
blank

Guljem Deda/ Si i shpëtoi vdekjes në kënetën e Maliqit dhe presioneve të Sigurimit...

Tregim-dëshmi kushtuar intelektualit të shquar shkodran Prof. Guljem Dedës, i cili përballoi 45 vjet burg e internim, ku në ato kushte të pamundura përktheu...
blank

Si u vra hoxhë Selim Brahja nga komunistët në derën e xhamisë

  Në ditën e nxehtë të 31 gushtit 1943, një njësit atentatorësh prej 6-7 personash qëllojnë për vdekje në derën e xhamisë së Saukut, teologun...
blankvideo

Fjalët e fundit të tre klerikëve para pushkatimit

Si u ekzekutuan klerikët e njohur Monsinjor Frano Pjetër Gjini, Pader Mati Kol Prendushi dhe Dom Nikoll Zef Deda më 11 mars 1948, pas...
blank

Kirurgu i njohur Gjergji Dako, djali i dy patriotëve që vdiq nga torturat në...

Ndër familjet e piketuara për të shkuar në ferrin komunist ishte edhe ajo e Sevasti Qiriazit dhe bashkëshortit të saj Kristo Dako. Të dy...
blank

Nga Vjena në kasolle, ku buka thatë blihej me florinj dhe gjak

Pas pushkatimit të topografit Selim Zyma, të akuzuar për sabotim dhe spiunazh, akuza që ai i hodhi poshtë me guxim në sallën e gjyqit,...
blank

Shit orën!

Nga Alma Lico Dimër, viti 1967. Prej mëse dy orësh mama priste në hollin e ftohtë të asaj godine të vjetër ku ishte vendosur Këshilli...
blank

Internimi i familjes Pustina dhe Hoxha, nga vilat e bukura në stallën e lopëve

Historia pas vilave të bukura të rrënuara të Tiranës po shemben për t’u kthyer në pallate. Si u internuan familjet e pasura të kohës,...
blank

"Selimin ma varrosën pa emër, kështu qoftë edhe për mua!"

Historia e Selim Zymës, topografit të diplomuar në Vjenë që u arrestua dhe u dënua me pushkatim në vitin 1947 dhe mbeti pa varr....
NDIHMO
Translate »