Rrëfimi i Rakipi Hysës: Si u pushkatuan 22 persona për bombën në Ambasadën Sovjetike

0
116

Në natën e 26 shkurtit 1951, në fshatin Mënik të Tiranës u pushkatuan pa gjyq 22 persona, intelektualë të Tiranës, të akuzuar si organizatorë të hedhjes së bombës në ish-Ambasadën e Bashkimit Sovjetik.

Mes 22 njerezve që do të pushkatoheshin pa gjyq ishte edhe 38-vjeçarja Sabiha Kasimati, e cila sapo zbriti nga makina dhe pa pjestarët e Sigurimit të Shtetit me armë në duar klithi për ndihmë, por zëri i saj u shua pas bareshërive të zgjatura. Kjo u dëgjua në të gjithë fshatin dhe për shumë vite historia qarkullonte e tregohej feshehurazi.

Krimi makabër i pushkatimit u zbulua vetëm pas viteve 90’. Një nga banorët që mori pjesë në zhvarrimin e 22 të rënëve të regjimit komunist ishte Rakip Hysa. Ai tregon momentet kur hapën varrin e përbashkët dhe trishtimin që përfshiu të pranishmit nga ajo që zbuluan.

 

Në rast se keni dijeni mbi krime, viktima apo ngjarje që lidhen me periudhën e komunizmit në Shqipëri, klikoni këtu për ta publikuar në arkivën tonë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here