Arkivat Mujore: Gusht 2018

blank

Lista e zezë e xhelatit Mihaj Prifti, vrasja e burrave në bajraqet e Dukagjinit

  Raporti sekret drejtuar shtabit të divizionit 2, ku renditen emrat e kundërshtarëve të regjimit në Nikaj-Mërtur, Shalë e Shosh, Shllak e Drisht por edhe...
blank

Dokumenti 1955/ Skënder Dumja: I varrosën për së gjalli në kanal në Vloçisht, i...

Disa nga shokët që ishin shumë të sëmurë për punë aktualisht varroseshin të gjallë në kanal, midis këtyre ishin Prifti Josif Mihali, Kryetari i...
blankvideo

Sabri Coka/ Arratisje e mbetur në tentativë

"Rininë time mua ma humbi. Të më japësh miliardat tani, s’më hyjnë në punë... Jam arrestuar në dy të natës dhe kam parë se...
blank

1959/ Aranit Çela: Kushtet e rënda në kampet e Lushnjes, si ti izolojmë familjet...

Dokumenti "Tepër sekret", ku prokurori i përgjithshëm Aranit Çela bën raportin e një vizite vëzhguese në kampet e internimit në Lushnje. “S’ka evidenca për...
blankvideo

Gjyqi i parë politik në Teatrin Kombëtar

Muajt e parë të pas Luftës sundoheshin nga revanshi i komunistëve për të shtrirë pushtetin në çdo qelizë të jetës në vend. Lajme arrestimesh ...
blank

Koplik, shkurt 1945/ Kur partizanët digjnin shtëpitë e malësorëve

Dokumenti zyrtar me dëshminë e sigurimit/ Met Halili na tha: Nuk ju pranojmë dot në shtëpi se na vijnë partizanët e na vënë zjarrin Për...
blank

Pjetër Arbnori: Në birucat e Burrelit ku shfrytëzoheshim për të përkthyer libra për krerët...

“Si shfrytëzoheshin njohuritë e të burgosurve Mirash Ivanaj, Mitrush Kuteli, Gjon Shllaku, Vexhi Buharaja, etj. Me përkthimet fitonim vetëm 2 kg sheqer në muaj” (Në...
NDIHMO
Translate »