Kryefaqja 2020 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2020

blank

Dokumenti i 1946: Si u dekoruan vrasësit e Mark Gjomarkajt

Duke mos pasur shpresë shpëtimi, si dhe duke mos dashur të binte në dorë të komunistëve, Mark Gjomarkaj vrau veten. Megjithatë, regjimi komunist nuk...
blank

I vranë burrin dhe e burgosën, qëndresa e së resë së Isa Boletinit

Torturat çnjerëzore ndaj nënës së dy fëmijëve, vetëm e vetëm për t'i shkulur informacione për kunatin e saj, Jup Kazazi, por edhe prej urrejtjes...
blank

Dosjet e Sigurimit, shtator '83, Foto Çami: Ja dokumente që digjen. Alia dhe Hoxha:...

Diskutimet në mbledhjen e Komitetit Qëndror të datës 5 shtator 1983, mbi bashkëpunimin e organeve të sigurimit dhe udhëheqjen e Partisë dhe udhëzimet se...
blank

Dëshmia/Emin Xhuti: Shokun tim e vranë kur priste lirimin

Emin Xhuti ishte minoren kur u përball me egërsinë e regjimit komunist. Me sytë e qeshur dhe me shpresën e një fëmije, ëndërronte largimin...
blank

Binjakët e Postribës

Ditën e lindjes e kishin të njëjtë. Të njëjtë patën edhe ngjarjen që përcaktoi fundin e tyre: Kryengritjen e Postribës Ditën kur shpërtheu kryengritja e...
blank

10 shkurt ’45, Enver Hoxha: Ekzekutojini 12 të dënuarit me vdekje

Radiogrami i Enver Hoxhës ku jepet aprovimi i tij për të ekzekutuar 12 të dënuar me vdekje në Shkodër Listat e të ekzekutuarve  sidomos në...
blank

Ja kush ishin dy komandantët e kampit të Tepelenës që  dhunuan fëmijë e gra...

Kush ishin Xhafer Pogaçe dhe Haki Ibrahimaj. Profilet e një karrierë të ulët, mbushur me injorancë  dhe krime. Tipari i shumë kriminelëve të diktaturës...
blankvideo

Dëshmia/Halil Halilaj: Vuajtjet në kampe, nën tokë dhe mbi tokë

Halil Halilaj ka vuajtur 15 vite burg: 10 me akuzën e arratisjes dhe 5 të tjerë që iu shtuan për pjesëmarrjen në revoltën e...
blank

Masakra e Koplikut, vrasje dhe dhunë shtazarake mbi 60 burra e gra

Vera e vitit 1948 në Koplik u mbyll në mënyrën më gjakatare të mundshme. Për më shumë se një muaj popullsia civile e Malësisë...
blank

Tragjedia e Zorika Manos, gazetares shtatzënë që e pushkatuan si sabotatore

Historia fatkeqe e Zorika Manos që e pushkatuan bashkë me të shoqin pavarësisht se ishte shtazënë, të akuzuar si sabotatorë për tharjen e Kënetës...
NDIHMO
Translate »