Kryefaqja 2020 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2020

blank

1947, vrasja e Baba Fajës dhe Baba Fejzos: Ja çfarë duhet të besojë populli

Dokumentet e 1947,  që dëshmojnë përpjekjet e regjimit komunist për të orientuar popullin që të besonte version zyrtar të vrasjes së bektashinjve... Të kini kujdes...
blank

Nauni, i masakruar në pragun e lirisë

Dëshironte të bëhej inxhinier. Ia ndërprenë studimet në mes. Nisi të ndërtonte një jetë. E dënuan. Tentoi të arratisej. E vranë dhe e sollën...
blank

Në Kishë, në Parlament dhe në burg

Personalitet i fesë Ortodokse, deputet i Parlamentit Shqiptar, kryepeshkopi i parë i  Kishës  Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë, Visarion Xhuvani provoi për 15 vjet burgun e...
blank

Auto-burg!

Ai shkonte dhe vinte gjithkah e gjithkund! Mund të përfundonte njëherësh në 23 burgjet apo në secilin nga 48 kampet e internimit që funksiononin...
blank

Fati i mbrapshtë i ardhjes në Shqipërinë komuniste

Pasi Shqipëria mbylli kufijtë u kthye në vendin nga nuk mund të ikje më edhe pse po hiqje keq. Për shqiptarin nga Mali i...
blank

Kujtim Luzaj, ikja e një qëndrestari

Pas 47 vitesh persekutim të pandërprerë dhe dy dënimesh të njëpasnjëshme me burgim, jeta e Kujtim Isuf Luzajt do të rridhte e qetë në...
blankvideo

Dëshmia/Pal Macaj: Si e vranë para syve tanë priftin që na mësonte uratën

Kujto.al sjell një dëshmi të re nga kampi i Tepelenës, përmes të mbijetuarit Pal Macaj. Vitet e paimagjinueshme në Tepelenë, ku pa me sytë...
blank

Urdhri i Enver Hoxhës: Ja si do t'i bëjmë burgjet, që askush të mos...

Gjith gjënat që do të hynë në burg duhet të kontrollohen prej personavet të caktuar për këtë shërbim (caktohen disa partizanë) në mënyrë që...
blank

Vrasjet në kufi, katër të rinjtë korçarë që u pushkatuan në Rehovë

Megjithëse ishte gusht i 1990-ës dhe ndryshimet kishin nisur të ndiheshin, forcat kufitare vrisnin kë donte të kalonte matanë. Historia e 4 të rinjve...
blank

Dokumenti/ Diktatori Enver Hoxha e shiti Çamërinë te grekët

Letra e Këshillit nacionalçlirimtar në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë, drejtuar Koçi Xoxes me katër arsyet që të ndalohen çamët të kthehen në trojet...
NDIHMO
Translate »