Arkivat Mujore: Mars 2019

blank

Imzot Vinçens Prennushi/ Mbylli sytë nën tortura, duke kërkuar dritë

70 vjet nga vdekja/ Kujtimet e Arshi Pipës: “E detyruen me bajtë trupa të randë druni… e kanë rrahë ma parë me dru, mandej...
blankvideo

Muhamet Pojani: Torturat e Spaçit; "Ose normën, ose shpirtin"

Muhamet Pojani na sjell një dëshmi të gjallë nga Burgu i Spaçit, një nga burgjet më çnjerëzore të regjimit komunist. Të burgosurit politikë kanë...
blank

1990/ Letra që i dënuari Haxhi Baçinozi i dërgoi Nexhmije Hoxhës: Krimet tuaja s’ka...

Nga Kastriot Dervishi Haxhi Shefqet Baçinozi, lindur më 2.7.1957 në Fier, banues në Radostimë të Rrethit Fier, u nda nga jeta me 16 mars 2019....
blank

Lekë Frroku: Vuaj makthet e kohës së burgut, në ëndërr jam o në Spaç,...

“Kam 28 vjet që kam dalë nga burgu, dhe e dini se çfarë ndodh me mua? Ditën jam i lirë, kurse natën vazhdoj të...
blank

Maj ’46/ Komunistët e Shkodrës: Shtoni kontrollin mbi gratë e reaksionarëve

“Që të ketë një goditje të drejtë e të shumëanëshme reaksioni, shtrohet sot në qarkun t‘onë problemi i një operacioni të gjërë e të...
blankvideo

Dokumentari ''Kufij të përgjakur''

Kufijtë e Shqipërisë janë shënuar me gjakun e 995 shqiptarëve përgjatë gjysëm shekullit të errët të diktaturës. Ky është numri më i lartë i...
blank

Dokumenti i vitit 1949/ Lista me torturat e tmerrshme që përdorte Sigurimi

Lista me torturat e tmerrshme që përdorte Sigurimi i Shtetit në kohën e diktaturës, të pohuara nga vetë drejtuesit e tij. Kujto.al boton deklaratën e...
blank

Dhjetor ’46/ Komentet në burgje: Do ndërhyjnë anglo-amerikanët, do anullojnë zgjedhjet e 2 dhjetorit...

  Komentet në burgje dhjetor’46: Halo Kuci, Sami Koka, Sulejman Vuçiterni, Bilal Nivica dhe Zenel Prodani bisedojnë se zbarkimi nga Anglo-Amerikanët në Shqipëri, është i...
blankvideo

Gjon Kryeziu: Isha 6 vjeç kur e shvarrosëm gjyshin në Tepelenë

Gjon Kryeziu ishte ende një foshnje kur familja e tij u internua dhe shtëpia iu dogj nga komunistët. Ai e kaloi fëmijërinë në kampin...
blank

Mesnatë para pushkatimit/ Sokol Sejko, togës së pushkatimit: Afrohuni dhe shtini!

Sot, 45 vjet nga pushkatimi i djaloshit 24 vjeçar Sokol Sejko/ Akti burrëror para togës së pushkatimit. Si ishin çastet e fundit të jetës...
NDIHMO
Translate »