Kryefaqja 2018 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2018

blank

Shkodranët e pushkatuar nga komunizmi, që nuk iu dihet varri

Këshillit të Ministrave firmosi pak ditë më parë, marrëveshjen mes qeverisë shqiptare dhe Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (më tej: ICMP) për nisjene...
blank

Dokumenti i 1954 ku Enver Hoxha sulmon Taho Sejkon, "është çam, nuk duhet emëruar"

Shqiptarët nga krahinat e ngelura jashtë njësisë politike të Shqipërisë, nga krahinat e Çamërisë dhe Kosovës kanë qenë vazhdimisht të poshtëruar e keqtrajtuar nga...
blank

Marije Shllaku, shkodrania 24-vjeçare që u pushkatua nga komunistët shqiptaro-serb

"U pushkatuan në Prizren në nëntor të vitit 1946, pas gjyqit që iu bë asaj bashkë me 26 intelektualët e tjerë të angazhuar për...
blank

Abdyl Sharra, inxhinieri i diplomuar në Romë që u var në litar nga komunistët

  Abdyl Sharra, lindi në Vlorë ën vitin 1915 në një familje patriotike, mbështetëse e Pavarësisë Kombëtare, pjesë e lëvizjeve demokratike dhe atdhetare në të...
blank

Ditaret e Qemal Draçinit, poetit shkodran që vdiq nën torturat e Sigurimit

Ditarët e Luftës dhe ngjarjet që nuk i shkroi kurrë...Çfarë e lidhi dhe çfarë e ndau me miqtë e tij Qemal Stafa, Vojo Kushi,...
blank

Zenel Cana, luftëtari i grupit të Alush Lleshanakut që u kap nga Sigurimi pasi...

Zenel Cana, ishte i vetmi i grupit të Alush Lleshanakut që u arrestua duke qenë i plagosur. Ai ishte bërë pjesë e forcave antikomuniste...
blank

Alush Lleshanaku, historia e një qëndrestari që u vra nga komunistët

Alush Lleshanaku është njërit prej luftëtarëve të qëndresës antikomuniste kundër regjimit komunist të Tiranës.  Ai u vra me 24 dhjetor 1950 në përpjekje për...
blank

Dokumenti i 1952, desanti Xhetan Daci dënimin me vdekje e priti duke nderuar si...

Pavarësisht se Shqipëria kaloi një prej kolerave më të llahtarshme të njerëzimit, edhe ajo kohë ka pasur trimat e saj. Në qëndresën antikomuniste, e...
blank

Enver Sazani, mjeku i shkolluar në Francë që u dënua me vdekje nga diktatori...

Enver Sazani ishte vetmë 38 vjec kur u dënua me pushkatim nga regjimi komunist, më 10 tetor 1947.  Bashkëshortja e tij franceze, bashke me...
blank

Dosja e Havzi Nelës, 21 vjet burgje e ridënime deri sa e varën në...

1967/Arratisja e Havzi Nelës dhe kthimi i tij nga jugosllavët. 1975/Ridënimi i Havzi Nelës në Spaç, për deklarimet proamerikane e proeuropiane. 1975/Deklaratat e Havzi...
NDIHMO
Translate »