Enver Sazani, mjeku i shkolluar në Francë që u dënua me vdekje nga diktatori Enver Hoxha

0
373

Enver Sazani ishte vetmë 38 vjec kur u dënua me pushkatim nga regjimi komunist, më 10 tetor 1947.  Bashkëshortja e tij franceze, bashke me bashkeshorten e Irfan Majunit, e bija e Tefik Deliallisit, e gjeten vendin e pushkatimit ne breg te lumit (afer Uzines Dinamo) . Ato germuan derisa ndeshen ne rrobat e tyre, futen letrat me emrat e tyre ne shishe, por me kot… buldozeri me vone zhduku cdo gjurme… mbas 6 muajve te pushkatimit, gruaja franceze e Enver Sazanit dhe vajza e tij u kthyen ne France, ndërsa familja e të vëllait dhe e të motrës u përndoqën gjithë jetën nga regjimi diktatorial. Kur Ramiz Alia shkoi ne Paris me 1991 per te nenshkruar “Karten e Parisit”, gruaja e Dr. Sazanit me telegram i kërkoi pafajësinë e të shoqit. Pergjigjja ishte : “Kërkesa juaj është zgjidhur juridikisht nëpërmjet ligjit nr. 7514 date 30 .9 . 1991. Një gënjeshtër pra e paturp, një fakt sa cinik aq dhe mashtrues, kur dihej se pafajësia e grupit të Dr. Sazanit, ende nuk ishte dhënë!

Doktor Enver Sazani, Lindi në Gjirokastër në vitin 1909. Përfundoi  shkelqyeshem Liceun e Korçes më pas ka kryer studimet e larta, dy vjet, ne Monpelie, pjesën tjetër në Lion. Është specializuar dy vjet të tjera për pathologji – radiologji.

Enver Sazani ishte anëtar i Degës së Clirimit Nacional të shqiptarëve të Francës (Lion 1933).  Ai ishte gjithashtu edhe partizan i çetës në Kruje – Ishëm dhe i çetës së Pezës. U zgjodh deputet në vitin 1945 deh u bë pjesë e grupit të deputetëve që u shpallën armiq nga diktatori Enver Hoxha. Enver Sazani u pushkatua më 10 Tetor 1947.

 

 

Në rast se keni dijeni mbi krime, viktima apo ngjarje që lidhen me periudhën e komunizmit në Shqipëri, klikoni këtu për ta publikuar në arkivën tonë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here