Kryefaqja 2018 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2018

Rita Marko, ndihmësçiraku këpucar, që nisi shembjen e kishave e xhamive

Ndër fundit anëtarë të Byrosë Politike kriminale të Partisë së Punës Rita Marko vdiq kur kishte hyrë në vitin e 99 të jetës. Në...

Alush Lleshanaku, historia e një qëndrestari që u vra nga komunistët

Alush Lleshanaku është njërit prej luftëtarëve të qëndresës antikomuniste kundër regjimit komunist të Tiranës.  Ai u vra me 24 dhjetor 1950 në përpjekje për...

Dokumenti i 1952, desanti Xhetan Daci dënimin me vdekje e priti duke nderuar si...

Pavarësisht se Shqipëria kaloi një prej kolerave më të llahtarshme të njerëzimit, edhe ajo kohë ka pasur trimat e saj. Në qëndresën antikomuniste, e...

Dokumenti 1943: Vrasja e Zef Ndojës, ja si i vriste pa gjyq PKSH  ata...

Dokumenti që dëshmon karakterin terrorist të Partisë Komuniste gjatë viteve të Luftës Ky dokument vërteton  karakterin terrorist të Partisë Komuniste Shqiptare.  Komiteti Qendror  i saj...

Enver Hoxha në shtator 1943: Duhet ta marrim gjithë pushtetin e të qeverisim vetëm...

Dokumenti që dëshmon se PKSH gjatë pushtimit nazist, kishte qëllim vetëm të instalonte diktaturën e ta kishte pushtetin vetëm në duart e saj, duke...

Xhetan Daci, historia e desantit të kompanisë 4000

Dokumenti i përfaqësimit që iu gjet Xhetan Dacit, nënshkruar nga Zef Pali (Balli Kombëtar), Sait Kryeziu (Partia Fshatare) dhe Gaqo Gogo (Legaliteti) Xhetan Daci (1918-1952)...

Enver Sazani, mjeku i shkolluar në Francë që u dënua me vdekje nga diktatori...

Enver Sazani ishte vetmë 38 vjec kur u dënua me pushkatim nga regjimi komunist, më 10 tetor 1947.  Bashkëshortja e tij franceze, bashke me...

Dosja e Havzi Nelës, 21 vjet burgje e ridënime deri sa e varën në...

1967/Arratisja e Havzi Nelës dhe kthimi i tij nga jugosllavët. 1975/Ridënimi i Havzi Nelës në Spaç, për deklarimet proamerikane e proeuropiane. 1975/Deklaratat e Havzi...

Filip Gjomarkaj: Ju rrëfej si i mbijetuam urisë në kampin e Turanit e Tepelenës

"Isha i vogël 5 vjeç por e mbaj mënd mirë atë ditë. Ishte një vend i tmerrshëm atje ku na çuan. E mbaj mend...

Një rrëfim nga Gani Kupi: Arratisja e babait, jeta nëpër burgje dhe internime...

Pa ikur gjermanët nga Shqipëria, babai im Shaban Kupi, ishte i arratisur bashkë me vëllanë e tij, Abaz Kupin. Dhe mbasi Abazi iku në...
NDIHMO
Translate »