Arkivat Mujore: Prill 2018

Si u dënua kleriku ortodoks Irenej Banushi se pse kishte miqësi me katolikët

Ndonëse në krahasim me klerin Katolik dhe Mysliman ai Ortodoks ka qenë më pak i sulmuar nga komunizmi, përsëri disa figura të shquara të...

Udhëtim me Nezi Alizotin për një varr të humbur 

"Ishte pesë vjeç kur i dënuan të atin me varje, Riza Fejzi Alizoti, inxhinier nafte. Nëpër mjegull kujton ndonjë tipar të të atit, ndonjë...

Laura Keçi: Ju rrëfej torturat në burgjet komuniste, isha vetëm 16 vjeç

Dita e gjyqit: Prokurori më tha se do të më shtypnin si krimbin. Drejtori i shkollës vijoi: shpata e drejtësisë do të bjerë mbi...

"Po i bën varrin Shqipërisë", letra e Edip Tërshanës për Enver Hoxhën para pushkatimit

Tërshana: Enver, këtë varr po ja bani atdheut edhe me politikën tuaj të jashtme Ndërsa ishte në paraburgim, në pritje për të dalë në gjyq,...

Si u vra hoxhë Selim Brahja nga komunistët në derën e xhamisë

  Në ditën e nxehtë të 31 gushtit 1943, një njësit atentatorësh prej 6-7 personash qëllojnë për vdekje në derën e xhamisë së Saukut, teologun...

Torturat në burgun e Burrelit, zbulohet letra e Dom Simon Jubanit

Në letrën dërguar Komitetit Qendror, kleriku Dom Simon Jubani përshkruante torturat që ju bëheshin të burgosurve në Burrel Zbulohet për herë të parë letra e klerikut, Dom...

Dom Luigj Prendushi, nga katedrat e Piemontes tek ekzekutimi prej komunistëve

Historia e njërit prej klerikëve që u pushkatua në diktaturë dhe që u shenjtërua  nga Papa Françesku më 5 nëntor 2016 Dom Luigj Prendushi, ishte...

Jani Konomi, avokati i burgosur që i shpëtoi jetën fëmijës së xhelatit në Kampin...

Nga Shpendi Topollaj Fisniku dhe horri Kur e dëgjon për herë të parë emrin Kampi i Vlashukut, sepse pandeh se po flitet për ndonjë kamp pushimi....

Atë e bir para pushkatimit, Sheh Ibrahimin e ekzekutuan pasi i vranë djalin

Procesi i “Gjyqit të Deputetëve” dhe ekzekutimi i atë e bir, Sheh Ibrahim Karbunara dhe djalit të tij Hysen Shehu. Fillimisht Sheh Ibrahimi u...

Si u krijuan e si funksionuan kampet e internimit në diktaturën komuniste në shqipëri

Nga: Lek Pervizi Fill pas marrjës së pushtetit, qeveria që u formua komuniste vendosi të krijoje qendra internimi,  kryeshsit për famiijet e mëdha patriotike...
NDIHMO
Translate »