Masakra e 12 nëntorit 1944, ekzekutimi pa gjyq i 14 burrave

Brenda një nate, forcat komuniste që pas pak ditësh do të merrnin Tiranën, vranë në kryeqytet 14 burra. 14 figura të shquara të kombit dhe kulturës shqiptare u ekzekutuan pa gjyq e pa faj   Nëntor...

Kur populli duartrokiste pushkatimet politike

Prillin e vitit 1968, Shkodra vuante në heshtje dënimin e klerikëve dhe intelektualëve të dashur, por pati dhe njerëz që mbushën sallën dhe hapësirën para kishës së motrave stigmatine për të duartrokitur vendimin e...

Edmond Caja hidhet në gjyq për “krime kundër njerëzimit”

Në përvjetorin e pushkatimit të heronjve të revoltës së Qafë-Barit, ISKK dhe kryetari i këtij institucioni, Agron Tufa, kanë ngritur për herë të parë një padi penale ndaj vendimeve të shtetit komunist Krimet e komunizmit...

Urdhri i ekzekutimit/ 41 vjet më parë, të dielën e 17 korrikut ‘77 u...

41 vjet më parë,të dielën e 17 korrikut 1977, në vendin me diktaturën më të egër në europë do të pushkatoheshin dy poetë, Genc Leka dhe Vilson Blloshmi.  Nëse do të ishin gjallë sot,...

Hekuran dhe Anica Troka, të ndarë pa përqafim

Djali i një prej viktimave të shkurtit 1951, pas incidentit në Legatën Sovjetike në Tiranë, Osman Kaceli, po kujton ngjarjen makabre duke botuar biografitë e njerëzve të pafajshëm që u pushkatuan natën e 26 shkurtit, 80...

Urdhri i diktatorit: Të ndalet festa e Bajramit dhe Pashkëve

"Lufta kundër fesë duhet të trajtohet edhe sipas krahinave të vendit, sipas fshatrave, lagjeve e familjeve të veçanta, sepse edhe shkalla e besimeve fetare është e ndryshme" Pasi feja vihet nën kontrollin e shtetit nëpërmes...

Sot, ditëlindja e Musine Kokalarit, intelektualja që rrezatoi në errësirën komuniste

Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim virtytesh, kulture e rëndësishme, një apel i përhershëm për të...

12 nëntor 1944/ Kur pushkatohej një gazetar!

Vrasja e korrespondentit të “Reuters” dhe New York Times, Nebil Çika, bashkë me 13 intelektualë të tjerë.. Kur Tirana po priste marshin e komunistëve që do të zbrisnin nga malet për të marrë pushtetin.......

Në kërkim të lirisë, me një barrë vitesh burgu me vete

Kishte kryer 28 vite burg dhe ndiqej nga Sigurimi që ditën e parë që regjimi komunist u vendos në Shqipëri. Kishte vuajtur në kampet e rënda të punës dhe ishte torturuar në hetuesi. Kur...

Shkurt 1991/Kur Shkolla e Oficerëve donte të mbronte figurën e diktatorit

Ndërkohë që shtatorja e Enver Hoxhës ishte rrëzuar dhe tërhequr zvarrë, Shkolla e Oficerëve mori përsipër të mbronte figurën e diktatorit. Ata menduan t’i mbronin shtatoret pasi të rivendoseshin dhe për të treguar vendosmërinë...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »