27 Shtator, 2021
video

Dëshmia/ Fatos Kërluku: 15 ditë në pranga këmbë e duar

Pasojat e tentativave për arratisje të të vëllait, i vuajtën të gjithë. Të atin ia mbytën në Topojë të Fierit, ku internuan familjen. Fatos Kërlukun e dënuan dhe ndërsa ishte në burg, e ridënuan. Pa...
video

Dëshmia/ Avni Sali: Nuk më lanë të ngjallja emrin e vëllait të pushkatuar

I pushkatuan vëllanë vetëm 22 vjeç. Nuk ua treguan kurrë ku i kishte eshtrat dhe nuk e lanë as t’i vinte emrin e tij të birit. Edhe pse Avniun nuk e futën në burg,...

Saga e Alizotëve/ Pushkatim, varje dhe burg në tre breza

Historia e Fejzi Alizotit, që kreu tetë vite burg politik për “agjitacion dhe propagandë”, nipi i Fejzi Alizotit të parë dhe djali i inxhinierit të njohur të naftës, që u var publikisht nga regjimi...
video

Hyrie Kupi rrëfen për kampin e Tepelenës

"Kam ngrënë supë me groshën që ka lënë ushtria italiane apo orizin me krimba kazani sipër... Tani e beson ti? Ne kemi qenë fëmijë edhe jemi rritur në kamp. Unë u martova në kamp."  Vajza...
video

Baftjar Shemaj/ Pyesnim veten: “A do dilnim të gjallë“

“Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është e tmerrshme. Ne nuk kishim asnjë siguri në do dilnim...

Uran Butka, njeriu që nuk u thye nga komunizmi

Fëmijëria në kampin me tela me gjemba të Krujës. Dëbimi për vite me radhë në zona të thella dhe mohimi i profesionit. Jeta e pazakontë e Uran Butkës dhe familjes së tij dhe forca...
video

Dëshmia/ Eduart Mjeshova: Xhaxhanë e vrarë e ekspozuan tri ditë në Gjirokastër

Vrasja në kufi e të riut nga Berati dhe trajtimi makabër i trupit të tij që u shëtit dhe u ekspozua për tri ditë në Gjirokastër. Nipi, Eduart Mjeshova, tregon historinë që ka mësuar...

Dëshmia/ Valter Dvorani: I gjithë fshati duartrokiti kur arrestuan babanë

Valter Dvorani duke qënë djali i Ismail Dvoranit, një nga mbështetësit e platformës demokratike të Ballit Kombëtar, i cili me ardhjen e komunistëve në pushtet u kategorizua si kriminel lufte, si armik i popullit,...

“Ju tregoj vuajtjet e nënës”

Një rrëfim prekës i Dori Dhonatos, mbesa e Shefqet Bejës, deputeti që u var në litar nga diktatura, në mes të Tiranës, në tetor të vitit 1947. Kalvari i vuajtjeve të familjes Beja gjatë...

Dëshmia/Guri Velçani: E njoha babanë përmes hekurave

Kur Mehdi Velçanin erdhën për ta arrestuar, i biri ishte vetëm 6-muajsh. E njohu të atin përmes hekurave, veshur me rroba burgu, gjatë takimeve të shkurtra që u lejoheshin të dënuarve. Në të njëjtë...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »