27 Shtator, 2021
video

Dëshmia/Anila Seferi: Vdekja e dyshimtë e tim eti

I dënuar me 30 vite burg nga regjimi komunist, Islam Seferi, ndërroi jetë në spital, në rrethana ende të dyshimta për familjen. E bija, rrëfen për vuajtjet e të atit, hijen e përndjekjes dhe...
video

Dëshmia/ Ali Çali: Shkova të mbaroja maturën kur dola nga burgu

Kur shokët e tij të klasës bënin provimet e maturës, Ali Çali ishte përballë hetuesve që e pyesnin kush qëndronte pas atyre të rinjve që kishin shpërndarë trakte kundër pushtetit. Kujto.al sjell historinë e maturantit...

Letërsia e burgut si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese

Hasan Bajo, i përndjekur prej regjimit komunist shqiptar dhe i burgosur  për 10 vite me radhë në burgjet e Spaçit dhe Qafë-Barit për agjitacion dhe propagandë kundër sistemit monist, rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli...

Dëshmia/Guri Velçani: E njoha babanë përmes hekurave

Kur Mehdi Velçanin erdhën për ta arrestuar, i biri ishte vetëm 6-muajsh. E njohu të atin përmes hekurave, veshur me rroba burgu, gjatë takimeve të shkurtra që u lejoheshin të dënuarve. Në të njëjtë...
video

Dëshmi nga Petrit Bazelli: Qafë-Bari/ Si m’i vranë shokët e burgut

Petrit Bazelli është një nga të persekutuarit e regjimit komunist, i cili ka përjetuar sistemin e përndjekjes nën akuzën e agjitacion/propagandë, në mars të 1980. Ai ka lindur në fshatin Maliq të Korçës, në...
video

Karolina Kokalari: Si e kam njohur Musinenë

Mbesa e Musine Kokalarit, Karolina Kokalari tregon si e mban mend hallën. Vajza brilante që vuajti dënimet më të rënda të sistemit komunist: Pushkatimet e dy vëllezërve, dënimi me 20 vite burg dhe më...
video

Baftjar Shemaj/ Pyesnim veten: “A do dilnim të gjallë“

“Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është e tmerrshme. Ne nuk kishim asnjë siguri në do dilnim...

Më lanë gjallë, që të punoja hyzmeqar për ta

Historia e Spiro Nashos, i dënuar tri herë nga regjimi komunist. Në këtë pjesë të parë të intervistës së tij, që kujto.al do e botojë në dy pjesë, Spiro Nasho tregon për dënimin e...
video

Dëshmia/Bujar Sala: Në burg në '90-ën, kur turmat kalonin kufirin

Kishte nisur të shqetësonte Tiranën me traktet e tij në vitet '80, por erdhi koha dhe do të pikasej dhe arrestohej. Bujar Sala tregon vuajtjet në kampin e Qafë-Barit dhe Shën Vasilit, ku vazhdonte...

Dëshmia/ Vaskë Orgocka: Netët pa gjumë në qeli, në pritje të pushkatimit

"Ishin të pakta netët kur flija që në mbrëmje deri në mëngjes, sepse ishin këto zhurma nëpër korridore që më bënin të mendoja se po vinte radha ime. Më në fund, një ditë, ditën...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »