blank

Në përkujtim të Mid'hat Frashërit

Më 10 nëntor, në Nju Jork do të mbahet një ceremoni për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit, personalitetit të shquar shqiptar, që prehet në varrezat Ferncliff të Westchester-it. Mid’hat Frashëri, i njohur edhe...
blank

Ahmet Bushati: 2 000 të burgosurit që ndërtuan si skllevër, kanalin Peqin-Kavajë 50 km...

"Barakat ishin ndërtuar me dërrasa e të mbuluara me katroma mbi një terren prej dheu. Baraka përbrenda përshkohej nga një korridor prej dheu, anash të cilit zgjateshin dy shtresa prej dërrase, mbi të cilat...
blank

Bute Dedndreaj, nëna që sfidoi regjimin: Djalin do ta çoj në shtëpi ose në...

Gusht 1948/ 2 javë udhëtim me foshnjen e sëmurë në krah, arratisje e mundimshme nga kampi i internimit në Berat Nga Pëllumb Dedndreaj Ishte muaji Gusht i vitit 1948, kur u zbulua vendndodhja e grupit të...
blank

1500 të burgosur, punojnë 12 orë në kanal në Maliq, të uritur e të...

Dokumenti i qeverisë amerikane i vitit 1955,  mbi kushtet e tmerrshme në kampet e punës dhe internimit në Shqipërinë komuniste… Të burgosurit politik që u detyruan të punojnë për tharjen e kënetës së Maliqit, janë...
blank

Shtatë xhelatët që internonin mijëra familje shqiptare, që nga viti 1955

Dekreti i 8 gushtit 1955 i Presidiumit të Kuvendit Popullor, ku miratohen 7 anëtarët e komisionit të Internim Dëbimeve. Ky është dekreti i Presidiumit të Kuvendit Popullor, i datës 8 gusht 1955, ku vendoset se...
blank

Çarmatimi me rëndësi të jashtëzakonshme, jepni edhe para për t'i zbuluar!

Shkresa e Pandi Kristos, ditën e kryengritjes së Postribës për gjithë komitetet qarkore në gjithë Shqipërinë. Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin! Pas urdhëresës së dërguar nga Ministria e Brendshme në gjithë Shqipërinë, për nisjen e...
blank

Fundi tragjik i Kristo Floqit, që u burgos nga komunistët dhe më pas vdiq...

Dramaturg, jurist, atdhetar, personalitet i shquar dhe një vlerësim i lartë nga Faik Konitza Avokat, gjykatës, ministër, botues dhe autor tragjedish e komedish, atdhetar i shquar... Ky ishte Kristo Floqi, një ndër personalitetet më të...
blank

Frika pas kryengritjes së Postribës: Po çarmatosim Gjirokastrën e Vlorën, kemi mbledhur 6412 armë

Aksioni për çarmatosjen e popullsisë në vjeshtën e 1946. Dokumenti i 29 tetorit 1946: Ka rezistencë në Delvinë, Përmet, Këlcyrë dhe Kurvelesh. ”Çarmatimi i popullsisë ka një rëndësi të jashtëzakonshme sidomos në situatën e sotme”,...
blank

Frida Sadedini, jeta e një gruaje nën hekurat e diktaturës komuniste

Jetoi plot 90 vjet, 45 prej tyre si e burgosur e internuar nëpër kampet e diktaturës komuniste. Është Frida Sadedini, një grua e arsimuar në shkollat më të mira të perëndimit. Ishte bija e...
blank

“Kaçurrelat e tu” kënga për dashurinë e humbur, që u kompozua në qelitë e...

Fati tragjik i kompozitorit shkodran Gac Çuni dhe disa vargje dhimbjeje të Arshi Pipës: Gac, o shok i vuejtjes, nxânsi im i lashtë;  mâ s'ta gjegja zanin, mâ nuk t'ndesha jashtë! N'imshtën e Burrelit...
NDIHMO
Translate »