blank

“Beun e Kavajës e dënuam me vdekje dhe sekuestruam 3000 napolona ar e 15...

Dokumenti i marsit 1947 mbi dënimin e 107 kundërshtarëve të regjimit komunist në qarkun e Durrësit Gjykimi dhe dënimi i gjithë kundërshtarëve politik të regjimtit komunist ishte shtrirë në të gjithë vendin.  Spastrimi i tyre...
blankvideo

Demir Pojani/ Shamia në dritare më kushtoi 15 ditë izolim!

Ata na mbajtën të izoluar disa kohë, deklaruan se do i vrasim dhe në këtë kohë shkon lajmi në shtëpi që Demir Pojani u pushkatua. Më vonë pas 8 muajsh kam dal i gjallë,...
blank

E dënoi me vdekje shoku i klasës Aranit Çela. Ja fjala e fundit para...

Ndue Pali ishte një i ri nacionalist, ndër të parët që kundërshtuan fashizmin në Shqipëri, dhe i internuar për këtë shkak në Ventotene për 2 vjet e gjysëm gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Italia...
blank

“Po pushkatojmë nga një në çdo fshat, që t'i frikësojmë”

Dokumenti i 25 tetorit 1946: Pushkatuam një pronar në Breg të Matës, një bajraktar në Koplik, një kapadai në Bushat e Gur të Zi, një bajraktar në Pukë, një tjetër në Dukagjin, një kryetar...
blank

Këneta e Maliqit, atje ku humbën jetën mizorisht 135 të burgosur

Një rrëfim nga Reshat Agaj/ Reshati dëshmon: ”Para syve të mi u rrah sa dha shpirtin një tiranas, të cilin e mbuluan, si të ishte një qen i ndotur, në rrugën që të çonte...
blank

Dom Alfrons Tracki, prifti gjerman që u vra nga komunistët më 1946

Më 18 korrik 1946, që pa u gdhirë, në orën 5 të mëngjesit, u dëgjuan britmat e forta të automatikut, që në atë periudhë ishin bërë për ne sinjali i zhdukjes së njerëzve të pafajshëm,...
blank

Shtator 1946/ Trakte në Durrës: Të zhdukim gangsterët e Enverit

Kryengritja e Postribës që frymëzoi rininë Durrsake. Një grup dokumentesh e traktesh që bënin thirrje për shembjen e regjimit komunist Frymëzuar nga ngjarjet në Postribë e rrethinat e Shkodrës, një grup të rinjsh antikomunistë në...
blank

"Fjeti gjithë natën me nënën e vdekur, qante se s'kishte gji t'i jepte"/ Historia...

Intervistë me Nikoll Pjetër Hysaj, me origjinë nga Vermoshi dhe me banim në Michigan të SHBA-ve, i arratisur politik nga Shqipëria, që në vitin 1979: “Mushka me të cilën po më dërgonin për në...
blank

Misteret e pusit-varr në qendër të Sarandës

Zoica Nini: Si ma vranë babanë dhe eshtrat ia hodhën në pusin para degës së brendshme Nga Luljeta Progni Është një vend në qendër të Sarandës, ku një grua e moshuar shkon çdo 6 maj e...
blank

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947: Kosovë e Çamëri do të...

Imagjinoni 500 burra, që në kor, këndojnë këngë për mëmëdheun, për flamurin, për Kosovën e Çamërinë, brenda burgut ferr në Burrel. Të gjithë antikomunistë, të gjithë njëzëri kishin tronditur muret e këtij burgu, duke...
NDIHMO
Translate »