blankvideo

"Në qelitë e izolimit në Spaç dhe Burrel", rrëfimi i Ali Lekës

Ali Leka: Në qelitë e izolimit në Spaçit kishte vetëm një dritare nga ku dukej vetëm drita e diellit,  sa për të kuptuarnëse ishte ngrysur apo ishte gdhirë. Ali Leka: Qelitë e izolimit në Burrelit...
blank

Mars 1948/ Pushkatimi i 4 klerikëve dhe 12 kryengritësve të Postribës

Një shi i imët i shtohej atij sfondi vajtues në orët e para të mëngjesit... Ashtu flokëthinjur, të lidhur pranë njëri-tjetrit, klerikë, myslimanë e të krishterë qëndrojnë para një grope të madhe që ngjason...
blank

"Kurrë si harroj torturat që më ka bërë Fatmir Xhafa, hetues në komunizëm"

Dëshmia e Valbona Dukës, për karrierën e hershme të ministrit të brendshëm në diktaturë Kur Fatmir Xhafaj u emërua ministër i Brendshëm, pranverën e  vitti që shkoi, përveç reagimeve të politikës, në media u shfaqën...
blank

Vrasjet në Kufi, katër të rinjtë korçarë që u pushkatuan në Rehovë

Në orët e para të mëngjesit të datës 23 gushtit 1990, Sigurimi i Shtetit, kapi dhe pushkatoi pa gjyq katër të rinj nga Korça, të cilët kishin tentuar të arratiseshin. Ata u vranë pasi...
blank

Si nisi revolta e Spaçit dhe një dëshmi e Pal Zefit në hetuesi

Kushtet në birucë ishin shumë të këqija sepse zgjidheshin vendet më të këqija të kampeve apo burgjeve. Të izoluarve u jepej natën vetëm një batanije, e cila iu hiqej në mëngjes.në orën 5.00, në...
blank

Valentin Pervizi: Takimi pas 5 vitesh më nënën dhe gjyshen në internim

Jeta e vështirë në kampin e Beratit dhe letrat e kartolinat me bashkëshorten italiane Pas qëndrimit dy vjet në burg, drejtori e kishte thirrë Valentin Pervizin në zyrën e tij për ti komunikuar që...
blank

Lutjet e një nëne, drejtuar prokurorit komunist: Faljani jetën djalit tim se u vetëdorëzua

25 vite në burgjet komuniste/ Hyri i ri dhe doli plak nga qelitë e burgjeve të diktaturës komuniste Në 2 nëntor të vitit 1946, u arrestua në Shkodër Ejëll Çoba, i biri i regjentit të...
blank

Aranit Çela, ja si e kërkon dënimin me vdekje për 11 vetë

Në këtë moment në foto, me gishtin tregues, në shenjë hakërrimi, Aranit Çela në rolin e prokurorit është në sallën e gjyqit, ku zhvillohej procesi ndaj jezuitëve dhe po kërkon dënimin me vdekje të...
blankvideo

Gjet Vocaj: Zbulova një gjeni në matematikë, por Enver Hoxha më çoi në Spaç

Historia e shfaqur në emisionin “Dosja K”/ Pjesa e pare e dokumentarit “Mësuesi, gjeniu dhe diktatori”, zbuloi historinë e një gjeniu 6 vjeçar në fushën e matematikës, zbuluar në Dukagjin në vitin 1961, histori...
blank

Llesh Marashi, majori që udhëhoqi kryengritjen antikomuniste të Koplikut

U arrestua në vitin 1945, pas një viti hetuesi, nuk u dorëzua nga presioni dhe ofertat e xhelatëve për t'iu bashkuar projektit gjakatar për vrasjen masive të antikomunistëve. U var në litar në vitin...
NDIHMO
Translate »