blank

Uria në  Burgun e Burrelit, “Na dhanë për të ngrënë një ka të ngordhur,...

Tre rrëfime për  luftën e përditshme me urinë në Burrel nga Avni Xhomaqi, Uran Kostreci dhe Kajtaz Çelo. “Ushqimet nga familja na i vidhnin gardianët, për të na i pështirosur fusnin duart deri në...
blankvideo

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha kampet dhe burgjet e Shqipërisë. "Unë nuk kam patur ndihma familjare,...
blank

Xhaferr Kalbaj: Terrori në Qafë Bari, si na rrihte pa mëshirë Edmond Caja

Filloi rrahja e pamëshirëshme ndaj nesh. Më shumë rrahën Fredin sepse komandanti Edmond Caja i thoshte se na fëlliqe Kuçin e Vlorës. Ishte koha pas Revoltës së qafë Barit... Nga Xhaferr Kalbaj Ne nuk duhet të...
blank

Avni Xhomaqi: Në burgun e Burrelit, ku gardianët torturonin për vdekje ajkën e kombit

Kur erdhi drejtor burgu Vangjel Rëmbeci, filloi gjendja e urisë dhe masat ndëshkuese nga më çnjerëzoret. Gardiani vinte dhe godiste të burgosurit pa kurrfarë arsyeje. I merrnin djemtë dhe i rrihnin mizorisht vetëm që...
blank

Dokumenti/ Si e shiti Enver Hoxha Çamërinë tek grekët

Letra e Këshillit nacional-çlirimtar në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë, drejtuar Koçi Xoxes me katër arsyet që të ndalohen çamët të kthehen në trojet e tyre. Letra pas bisedimeve me delegacionin grek që kishte...
blank

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im... s’munda të përcjell në banesën e fundit babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë ku prehen eshtrat e babit.” “Ka edhe burra që lotojnë…”,  thotë herë...
blank

Masakra komuniste ndaj Çamërisë/ Sokol Sejko para pushkatimit: Qëlloni, nuk dua mëshirë

Historia tragjike e djalit të Çamërisë, 24-vjeçarit Sokol Sejko, i dënuar me vdekje pas një procesi të montuar nga diktatura komuniste. Këto ditë, popullsia e Çamërisë, përkujton 27 qershorin, ditën e masakrës së egër grekë...
blank

Rita Sami Koçi, adoleshentja që vuajti 10 vite burg në komunizëm

  Janë të shumta rastet e arrestimit, torturës dhe burgosjes së adoleshentëve  në diktaurë. Një prej tyre është edhe Rira Sami Koçi, e cila vuajti jo pak por dhjetë vjet burg në diktaturën komuniste. Është...
blank

Shkodranët e pushkatuar nga komunizmi, që nuk iu dihet varri

Këshillit të Ministrave firmosi pak ditë më parë, marrëveshjen mes qeverisë shqiptare dhe Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (më tej: ICMP) për nisjene kërkimit të eshtrave të personave të zhdukur gjatë diktaturës komuniste....
blank

Marije Shllaku, shkodrania 24-vjeçare që u pushkatua nga komunistët shqiptaro-serb

"U pushkatuan në Prizren në nëntor të vitit 1946, pas gjyqit që iu bë asaj bashkë me 26 intelektualët e tjerë të angazhuar për bashkimin e trojeve shqiptare. Sigurimi i Shtetit në bashkëpunim me...
NDIHMO
Translate »