blank

Dokumente të rralla të vitit 1955: Si ndikoi Moska për zhdukjen e fesë në...

Feja dhe besimet në Shqipëri u paraqitën si shqetësim për regjimin komunist që në vitet e para të pasluftës. Besimi në Zot dhe të gjithë praktikat fetare nuk shkonin paralel me ideologjinë komuniste. Ndaj,...
blank

1949, dokumenti ku Enver Hoxha percakton menunë e tmerrshme për  të internuarit

“Të internuarve përveç bukës tu jepet edhe një kg supë në ditë…”. Kjo fjali, në vendimin e Këshillit të Ministrave me numër 476 i datës 5.10.1949 i vë vulën kushteve të jetesës në kampet...
blank

Shkurt 45/ "Pushkatuam dy ish-partizanë që dezertuan. Pas plumbit, axhitacioni bënte efekt"

"Kjo ngjarje tmerroi dhe fshatarët. Partizanët u tronditën dhe u frikësuan nga ky pushkatim. Dhe me të vërtetë fryti i saj u pa mbasi pothuajse u prenë dezertimet…." Dy ish-partizanë që kishin braktisur rradhët e Ushtrisë Nacional...
blank

Skënder Deme: Tmerret në kampin e vdekjes në Vloçisht

Rrëfimi i Skënder Demes, zbardhur në një raport të qeverisë amerikane paraqitur në OKB, në shkurt 1955, pasi ai kishte erritur të arratisej nga Shqipëria... Kjo dëshmi e ish të burgosurit që vuajti në ferrin e...
blank

Ekzekutimi i poetëve

40 vjet pas pushkatimit, ja vargjet e guximshme të Vilson Blloshmit Kete vit u shënua 40-vjetori i ekzekutimit të dy poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Në kujtim të kësaj ngjarje të dhimbshme publikojmë dorëshkrimin...
blank

8 marsi i grave në komunizëm

Nderim në ditën e  8 marsit për të gjithë vajza apo gratë që u burgosën apo u dënuan me vdekje gjatë viteve të komunizmit... Kastriot Dervishi Regjimi komunist në dënimin e kundërshtarëve të tij politikë nuk...
blank

Si i shpëtoi qindra hebrenjtë e Beratit komandanti i Ballit Kombëtar Kadri Cakrani

Për herë të parë zbulohet një letër e rrallë nga lufta e cila hedh dritë mbi shpëtimin e mbi 2 mijë hebrenjve në Shqipëri. Bëhet fjalë për qindra hebrentë e Beratit të cilët u...
blankvideo

Dhuna e komunistëve në veri, “i rrahim njerëzit që të tregojnë armët”

Radiogrami i Ndreko Rinos: “Populli armët i jep me zor, duke i rrahur. Komunat ku operojnë forcat tona janë tmerruar…” Aksioni i përgjakshëm i komunistëve në veri, nën udhëheqjen e Mehmet Shehut dhe direktivave...
blank

Enver Hoxha me 1 shkurt ‘45: Asnjë ekzekutim s’do të bëni pa aprovimin tim

Urdhri i Enver Hoxhës dërguar Mehmet Shehut në Shkodër, në ditët e trazuara të shkurtit 1945, kur ekzekutimet me gjyq e pa gjyq beheshin hapur dhe pa u shqyrtuar në instancat më të larta... Mos...
blank

Musine Kokalari: Na përçanë e na shtrydhën me persekutim të pandërprerë…

Ditari 1979-1980/ U treguan aq të vendosur, aq të palodhur, duke na mbajtur në burg, saqë persekutimi i pandërprerë dhe frika e kazmës varrosi solidaritetin demokratik… Në një prej fletëve të ditarit të Musine Kokalarit...
NDIHMO
Translate »