blank

Telegrame Ramiz Alisë nga organizatat komuniste në shkurt 1991, “riktheni në shesh statujën e...

Shkurt 1991/ Në adresë të Ramiz Alisë mbërrinin qindra telegrame nga organizatat  komuniste, ku i kërkonin të  riktheheshin simbolet e diktatorit, madje ta shpallnin “Hero kombëtar” dhe të çoheshin në gjyq ata që kishin...
blank

Dokumenti i 1954 ku Enver Hoxha sulmon Taho Sejkon, "është çam, nuk duhet emëruar"

Shqiptarët nga krahinat e ngelura jashtë njësisë politike të Shqipërisë, nga krahinat e Çamërisë dhe Kosovës kanë qenë vazhdimisht të poshtëruar e keqtrajtuar nga regjimi internacionalist proletar i Enver Hoxhës. Sipas studiuesit kastriot dervishi,...
blank

At Anton Harapi, një foto e rrallë nga gjyqi. Ja fjalët e tij të...

Tiranë shkurt 1946. Kjo foto e rrallë dëshmon momentin kur po i çojnë në gjyq Pader Anton Harapin, Zef Nasin dhe Maliq Bushatin. Populli është mbledhur në shesh. Ndërsa të arrestuarit po i zbresin...
blank

Ditaret e Qemal Draçinit, poetit shkodran që vdiq nën torturat e Sigurimit

Ditarët e Luftës dhe ngjarjet që nuk i shkroi kurrë...Çfarë e lidhi dhe çfarë e ndau me miqtë e tij Qemal Stafa, Vojo Kushi, Kristaq Tutulani... I trembej atmosferës së ’45. Tek shihte intelektualët e...
blank

Zenel Cana, luftëtari i grupit të Alush Lleshanakut që u kap nga Sigurimi pasi...

Zenel Cana, ishte i vetmi i grupit të Alush Lleshanakut që u arrestua duke qenë i plagosur. Ai ishte bërë pjesë e forcave antikomuniste në emigracion pas arratisjes. Pas lufte ai u dërgua për...
blank

Alush Lleshanaku, historia e një qëndrestari që u vra nga komunistët

Alush Lleshanaku është njërit prej luftëtarëve të qëndresës antikomuniste kundër regjimit komunist të Tiranës.  Ai u vra me 24 dhjetor 1950 në përpjekje për të rrëzuar regjimin komunist të Enver Hoxhës.   Historia e tij...
blank

Dokumenti i 1952, desanti Xhetan Daci dënimin me vdekje e priti duke nderuar si...

Pavarësisht se Shqipëria kaloi një prej kolerave më të llahtarshme të njerëzimit, edhe ajo kohë ka pasur trimat e saj. Në qëndresën antikomuniste, e cila ka në themel lirinë dhe atdhedashurinë, duhet theksuar emri...
blank

Enver Hoxha në shtator 1943: Duhet ta marrim gjithë pushtetin e të qeverisim vetëm...

Dokumenti që dëshmon se PKSH gjatë pushtimit nazist, kishte qëllim vetëm të instalonte diktaturën e ta kishte pushtetin vetëm në duart e saj, duke mos lejuar asnjë forcë tjetër politike të qeveriste në Shqipëri,...
blank

Xhetan Daci, historia e desantit të kompanisë 4000

Dokumenti i përfaqësimit që iu gjet Xhetan Dacit, nënshkruar nga Zef Pali (Balli Kombëtar), Sait Kryeziu (Partia Fshatare) dhe Gaqo Gogo (Legaliteti) Xhetan Daci (1918-1952) nga Gjorica e Dibrës është njëri nga desantët për të...
blank

Dosja e Havzi Nelës, 21 vjet burgje e ridënime deri sa e varën në...

1967/Arratisja e Havzi Nelës dhe kthimi i tij nga jugosllavët. 1975/Ridënimi i Havzi Nelës në Spaç, për deklarimet proamerikane e proeuropiane. 1975/Deklaratat e Havzi Nelës në hetuesinë e Spaçit: Në Perëndim ka demokraci e...
NDIHMO
Translate »