video

Fondacioni Kujto.al akordon Bursë Studimi për studimin e krimeve të komunizmit

Fondacioni Kujto.al - Arkiva Online e Dëshmive dhe Krimeve të Komunizmit, në bashkëpunim me Departamentin e Historisë në Fakultetin Histori-Filologji, Tiranë, organizoi sot, më datë 16 Maj 2019, konferencën studentore me temë: “Krimet e...

Vexhi Buharaja, i paharruari i brezave, i përndjekuri i diktaturës

Edhe pse sot i janë njohur meritat në fushën e studimeve, përkthimeve dhe shkrimeve, ka ende për t’u bërë për t’i dhënë këtij studiuesi të madh vendin që i takon në botën e letrave....

Kur Selman Stërmasit i ndalohej hyrja në stadium

Për brezat e rinj, Selman Stërmasi mund të sjellë në mend më tepër stadiumin sesa sportistin. Por ka qenë një kohë, më e pabesueshmja e të gjithave, kur një ndër futbollistët më të mirë të...

“Më morën nga materniteti e më futën në qeli”

Historia rrënqethëse e Qerime Bomes, e burgosur nga regjimi komunist ditën që lindi vajzën. Me gjak e gjinjtë që i kullonin qumësht, e mbajtën në qeli për ta dënuar me 15 vjet heqje lirie,...

Viktimat e 2 prillit 1991 në Shkodër, diktatura vrau deri në fund

Në kujtim të Bujar Bishanakut, Nazmi Kryeziut, Arben Brocit dhe Besnik Cekës, katër martirëve të 2 prillit 1991, ndaj të cilëve, sa kohë vrasja ka mbetur mister shoqëria shqiptare ende është në faj dhe...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie Agolli jetoi në liri, ishin shumë më pak sesa vitet...

Maj më maj, 20 vjet prova për ta vrarë Mitrush Kutelin

Nga maji kur e arrestuan në vitin 1947, në majin kur ndërroi jetë në vitin 1967. Jeta dhe veprimtaria e Dhimitër Paskos, shkrimtarit të pakrahasueshëm me pseudonimin Mitrush Kuteli, që regjimi komunist e shfrytëzoi...
video

Kujto.al prezanton hartën e vendeve të vuajtjes së dënimit në Shqipërinë komuniste

U prezantua sot në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, në Tiranë, videoja e vendeve të vuajtjes së dënimit në Shqipërinë komuniste. Një video e realizuar nga fondacioni kujto.al me mbështetjen e Konrad Adenauer...

Një gur kujtese/ Përurohet memoriali në nderim të të burgosurve dhe të rënëve në...

Pak, veç rrëfimeve të atyre që i kanë mbijetuar Qafë-Barit, dëshmojnë për torturat e ushtruara në këtë burg dhe revoltën e 22 majit 1984. Por nga sot, do të jetë edhe një memorial i...

Fundi i pamerituar i kryebashkiakut të 10-të të Tiranës

Një figurë e rëndësishme politike, me formim të rrallë akademik për ato vite, por edhe për ditët tona, Rexhep Jella, do të pësonte persekutimin komunist, ndërsa i vëllai do të vritej në tortura dhe i...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »