blank

Goma e kuqe e historisë, si u burgosën dhe u mohuan djemtë e Ismail...

Historia pak e njohur e përndjekjes së djemve dhe pasardhësve të Ismail Qemalit, të cilët gjatë diktaturës u detyruan të ndryshonin edhe mbiemrin. Nuk ka shqiptar që të mos njohë Ismail Qemalin, por nëse dikush...
blank

Dita e librit dhe terri i diktaturës, veprat që u ndaluan me vendim gjykate

Dita Botërore e Librit dhe e së Drejtës së Autorit na kujton historinë e privimit të shkrimtarëve nga lexuesit dhe punën e përvetësuar të sa e sa përkthyesve të dënuar gjatë regjimit komunist  Shumë sende...
blank

Nga "Dom Pali" te "Frat Engjëlli", kur kinematografia komuniste sulmonte klerin katolik

Një vështrim mbi artin dhe sidomos kinematografinë si mjet propagande gjatë regjimit diktatorial, ku priftërinjtë ishin gjithmonë “të këqijtë” Nga S.Paja Pas ardhjes në pushtet, komunistët shenjuan klerin fetar me qëllim nënshtrimin e tij dhe më pas...
blank

Gazetari i mirë Xhemal Farka, kumbimi i së qeshurës dhe pushkatimit

Një gazetar me ndjeshmëri migjeniane. Një kolumnist me ide përparimtare. Një folës radiofonik me qëndrime patriotike. Një riosh brilant, që me inteligjencën dhe të qeshurën e tij, do bënte këdo ta donte, por jo...
blank

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie Agolli jetoi në liri, ishin shumë më pak sesa vitet...
blank

Doktor Isuf Hysenbegasi, engjëlli vishet me bluzë të bardhë

Doktor Isuf Hysenbegasi, edhe pse i dënuar, nuk hoqi  asnjë ditë dorë nga ai që në kushtet e infermierive të zbrazëta të kampeve të punës, më shumë sesa profesion, ishte mision: të shpëtonte jetë. E...
blank

Viktimat e 2 prillit 1991 në Shkodër, diktatura vrau deri në fund

Në kujtim të Bujar Bishanakut, Nazmi Kryeziut, Arben Brocit dhe Besnik Cekës, katër martirëve të 2 prillit 1991, ndaj të cilëve, sa kohë vrasja ka mbetur mister shoqëria shqiptare ende është në faj dhe...
blank

Përgjigjja për djalin e Kostaq Stefës: Thoni rroftë Partia, ai është pushkatuar sot në...

Dënimi dhe pushkatimi i pedagogut të “Harry Fultz”-it, kryetarit të shoqatës së parë të boy scout-ve në Shqipëri, Kostaq Stefa. Gjatë luftës shoqëroi si përkthyes një grup amerikanësh të rrezikuar nga pushtuesit nazistë, por...
blank

Fundi i hidhur i poetit të ambëlsisë

Kleriku, i quajtur “poeti i ambëlsisë” Dom Ndre Zadeja u pushkatua nga regjimi komunist më 25 mars 1945. Deri në atë çast të jetës kishte dhënë gjithçka mundej për Shqipërinë, ndaj para togës së...
blank

Kolë Sheldija, jetimi pa varr i pushkatuar sepse strehoi bamirësin e tij

Historia e tij mund të kishte humbur fare lehtë. Kolë Sheldia nuk ishte një veprimtar i shquar. Nuk la vepra pas. Veç një jete të jetuar dhe… të humbur për besnikërinë. Dom Lazër Shantoja mbahet...
NDIHMO
Translate »