Fundi i pamerituar i kryebashkiakut të 10-të të Tiranës

Një figurë e rëndësishme politike, me formim të rrallë akademik për ato vite, por edhe për ditët tona, Rexhep Jella, do të pësonte persekutimin komunist, ndërsa i vëllai do të vritej në tortura dhe i...

Doktor Isuf Hysenbegasi, engjëlli vishet me bluzë të bardhë

Doktor Isuf Hysenbegasi, edhe pse i dënuar, nuk hoqi  asnjë ditë dorë nga ai që në kushtet e infermierive të zbrazëta të kampeve të punës, më shumë sesa profesion, ishte mision: të shpëtonte jetë. E...

Sherif Kaloshi, fëmija që u thinj në internim/ 46 vite nën terrorin komunist

Ishte 6 vjeç kur e internuan në vitin 1945, dhe përjetoi gjithë kalvarin e kampeve të internimit në Shqipëri, nga Berati në Turan, në Tepelenë e deri në Gradisht të Lushnjes, ku jetoi nën...

Viktimat e 2 prillit 1991 në Shkodër, diktatura vrau deri në fund

Në kujtim të Bujar Bishanakut, Nazmi Kryeziut, Arben Brocit dhe Besnik Cekës, katër martirëve të 2 prillit 1991, ndaj të cilëve, sa kohë vrasja ka mbetur mister shoqëria shqiptare ende është në faj dhe...

Dokumentet/ Ziqiri Mero ka firmosur 14 ekzekutime

E kaluara e errët e 100-vjeçarit të Partisë Socialiste, që nuk pendohet. Kongresi i Partisë Socialiste që u zhvillua këto ditë ngjiti në skenën e Pallatit të Kongreseve edhe Ziqiri Meron, anëtarin më të vjetër...

Përgjigjja për djalin e Kostaq Stefës: Thoni rroftë Partia, ai është pushkatuar sot në...

Dënimi dhe pushkatimi i pedagogut të “Harry Fultz”-it, kryetarit të shoqatës së parë të boy scout-ve në Shqipëri, Kostaq Stefa. Gjatë luftës shoqëroi si përkthyes një grup amerikanësh të rrezikuar nga pushtuesit nazistë, por...

Gazetari i mirë Xhemal Farka, kumbimi i së qeshurës dhe pushkatimit

Një gazetar me ndjeshmëri migjeniane. Një kolumnist me ide përparimtare. Një folës radiofonik me qëndrime patriotike. Një riosh brilant, që me inteligjencën dhe të qeshurën e tij, do bënte këdo ta donte, por jo...

Maj më maj, 20 vjet prova për ta vrarë Mitrush Kutelin

Nga maji kur e arrestuan në vitin 1947, në majin kur ndërroi jetë në vitin 1967. Jeta dhe veprimtaria e Dhimitër Paskos, shkrimtarit të pakrahasueshëm me pseudonimin Mitrush Kuteli, që regjimi komunist e shfrytëzoi...

Nis procesi i identifikimit të të vrarëve pa varr nga komunizmi

Janë rreth 5 mijë persona të zhdukur në Shqipëri gjatë regjimit diktatorial komunist. Ka nisur identifikimi i 13 mbetjeve humane, që prej rreth 9 vitesh ndodhen në morgun e Tiranës.  Janë me qindra familjarë që...

Një gur kujtese/ Përurohet memoriali në nderim të të burgosurve dhe të rënëve në...

Pak, veç rrëfimeve të atyre që i kanë mbijetuar Qafë-Barit, dëshmojnë për torturat e ushtruara në këtë burg dhe revoltën e 22 majit 1984. Por nga sot, do të jetë edhe një memorial i...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »