Vrasjet në Kufi, katër të rinjtë korçarë që u pushkatuan në Rehovë

Në orët e para të mëngjesit të datës 23 gushtit 1990, Sigurimi i Shtetit, kapi dhe pushkatoi pa gjyq katër të rinj nga Korça, të cilët kishin tentuar të arratiseshin. Ata u vranë pasi...

Si nisi revolta e Spaçit dhe një dëshmi e Pal Zefit në hetuesi

Kushtet në birucë ishin shumë të këqija sepse zgjidheshin vendet më të këqija të kampeve apo burgjeve. Të izoluarve u jepej natën vetëm një batanije, e cila iu hiqej në mëngjes.në orën 5.00, në...

Valentin Pervizi: Takimi pas 5 vitesh më nënën dhe gjyshen në internim

Jeta e vështirë në kampin e Beratit dhe letrat e kartolinat me bashkëshorten italiane Pas qëndrimit dy vjet në burg, drejtori e kishte thirrë Valentin Pervizin në zyrën e tij për ti komunikuar që...

Lutjet e një nëne, drejtuar prokurorit komunist: Faljani jetën djalit tim se u vetëdorëzua

25 vite në burgjet komuniste/ Hyri i ri dhe doli plak nga qelitë e burgjeve të diktaturës komuniste Në 2 nëntor të vitit 1946, u arrestua në Shkodër Ejëll Çoba, i biri i regjentit të...

Aranit Çela, ja si e kërkon dënimin me vdekje për 11 vetë

Në këtë moment në foto, me gishtin tregues, në shenjë hakërrimi, Aranit Çela në rolin e prokurorit është në sallën e gjyqit, ku zhvillohej procesi ndaj jezuitëve dhe po kërkon dënimin me vdekje të...
video

Gjet Vocaj: Zbulova një gjeni në matematikë, por Enver Hoxha më çoi në Spaç

Historia e shfaqur në emisionin “Dosja K”/ Pjesa e pare e dokumentarit “Mësuesi, gjeniu dhe diktatori”, zbuloi historinë e një gjeniu 6 vjeçar në fushën e matematikës, zbuluar në Dukagjin në vitin 1961, histori...

Llesh Marashi, majori që udhëhoqi kryengritjen antikomuniste të Koplikut

U arrestua në vitin 1945, pas një viti hetuesi, nuk u dorëzua nga presioni dhe ofertat e xhelatëve për t'iu bashkuar projektit gjakatar për vrasjen masive të antikomunistëve. U var në litar në vitin...

At Giacomo Gardin, prifti italian qe u burgos për 10 vjet në Shqipërinë komuniste

Rrëfim për vuajtjet e atyre që nuk dolën gjallë nga qelitë e torturave, për mitralozët në Rrmaj, për torturat çnjerëzore që u përdorën kundër njeriut e qytetarit e bashkëvëllait shqiptar. Njëzet vjet në Shqipëri; dhjetë vjet...

1953/ Kampi fabrikës së tullave në Tiranë dhe dy gjermanet e internuara

Dy gjermanet e fotos Erna Schubert, Irmgrand Tennius dhe Elsa Koch, të profesioneve daktilografiste dhe stenografiste të komandës gjermane të ushtrisë u arrestuan në 5.9.1944 në Kukës rrugës për në Prizren. Elsa u dënua...

Vrasja e Xhemal Metës, si e tërhoqën zvarrë të vdekur nëpër Macukull

Masakra mbi familjen patriotike të Macukullit dhe fjalët e nënës së tij kur e gjeti të lidhur për së vdekuri mu në mes të fshatit Xhemal Sali Meta, u rrethua nga komunistët në krye të...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »