Demaskimi fshatçe i armikut të klasës, gjyqet komuniste në Vlorë

Historia tronditëse në fshatin Vranisht në vitin 1960, kur nipi sigurims demaskonte e tallej me kufomën e dajos së tij kulak, Beqir Metja Pas vitit 1960, diktatori Enver Hoxha, dërgoi me mision në fshatrat e...

Kampi i Porto Palermos, ferri ku u vërbuan dhjetra të internuar

Atje mbretëronte vetëm errësina e lagështina... Një rreze drite mëzi hynte nga një përzore në fund të një tuneli prej tre e ma shumë metrash, sa ç‘ishte trashësia e murit...Njerëzit ishin dobësuar nga mungesa...
video

Fadil Daja: Dy vjet tortura në hetuesi nga Shkëlzen Bajraktari, Dhimitër Shkodrani e Qemal...

Fadil Daja: Më kanë futur në birucë në moshën 20 vjeç, më mbajtën dy vite. Tortura... Më rrihnin, më lidhnin në hekura. Më rrihte polici Ismail Tarazhi, të cilin tani e kam komshi. Ish i...

Burgu i Burrelit, vendi i shfarosjes së "armiqve të popullit.”

Uran Kostreci: Isha 14 vjeç, ndërsa vëllai qe më i vogël kur shkuam në Burrel dhe kërkuam takim me Fuat Kostrecin, babanë. Doli babai. Unë e njoha se edhe e mbaja mend më mirë,...

Takim me xhelatin

Maria Gorizia, italiania që kërkonte mëshirën e Mehmet Shehut për lirimin e bashkëshortit të pafajshëm Maria Gorizia, ishte një italiane që fati i keq e kishte sjellë në Shqipëri në fillimet e diktarës. Ishte bashkëshortja...

Karikatura e diktaturës/ Komunistët e etur për gjak malësorësh në Veri

Betimi i Mehmet Shehut: “Kur të shkojmë në veri do të marrim hakën, nuk do lëmë shtëpi e njeri në këmbë…” Është një trakt i vitit 1944 i shpërndarë nga komunistët e etur për gjak...

Revolta e Qafë Barit/ 24 djem trima që tronditën diktaturën komuniste në maj të...

Ishte krejt e paimagjinueshme ne vitin 1984 që dikush në Shqipëri të organizohej në një kryengritje kundër regjimit, e aq më tepër brenda hekurave të një burgu. Ka ndodhur në maj të vitit 1984,...
video

"Në qelitë e izolimit në Spaç dhe Burrel", rrëfimi i Ali Lekës

Ali Leka: Në qelitë e izolimit në Spaçit kishte vetëm një dritare nga ku dukej vetëm drita e diellit,  sa për të kuptuarnëse ishte ngrysur apo ishte gdhirë. Ali Leka: Qelitë e izolimit në Burrelit...

Mars 1948/ Pushkatimi i 4 klerikëve dhe 12 kryengritësve të Postribës

Një shi i imët i shtohej atij sfondi vajtues në orët e para të mëngjesit... Ashtu flokëthinjur, të lidhur pranë njëri-tjetrit, klerikë, myslimanë e të krishterë qëndrojnë para një grope të madhe që ngjason...

"Kurrë si harroj torturat që më ka bërë Fatmir Xhafa, hetues në komunizëm"

Dëshmia e Valbona Dukës, për karrierën e hershme të ministrit të brendshëm në diktaturë Kur Fatmir Xhafaj u emërua ministër i Brendshëm, pranverën e  vitti që shkoi, përveç reagimeve të politikës, në media u shfaqën...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »