blank

Homazh për Muharrem Albrahimin, i burgosuri politik në Spaç e Qafë Barit

"Pushofsh në paqe miku im i zemrës, miku im i halleve e vuajtjeve të mëdha, nëpër burgjet komuniste!" Nga Bedri Blloshmi Një telefonatë që më mbërriti sot nga fshati im, Bërzeshta, më tronditi pa masë. Një...
blank

Dokumentet e rralla/ Dom Shtjefën Kurti pagëzoi hebrenjtë për t'i shpëtuar nga nazistët

Zbulohet një tjetër dimension i rëndësishëm i kontributit të klerit katolik në Shqipëri gjatë luftës. Dhjetëra hebrenj u pagëzuan në katolikë për t’i shpëtuar vdekjes së sigurtë nga nazistët. Kujto.al publikon dokumente eksluzive të korrik-shtatorit 1943,...
blank

9 janar 1945/ Kur Spiro Koleka vulosi të parin dënim me vdekje për arsye...

Si u ekzekutuan pranë bregut të lumit në kryeqytet, inxhinieri shqiptar Niazi Mehmet Pilku dhe italiani Leonardo Tomasso. Vrasje për arsye politike, e pabazuar në asnjë ligj. Ishte janari i vitit 1945, 74 vjet më parë,...
blank

“Ndjesa që nuk ia kërkova dot Dom Shtjefnit kur e dënova me pushkatim”

Letra e ish-prokurorit Hajredin Fuga drejtuar Nikolin Kurtit, nipit të Dom Shtjefën Kurtit i pushkatuar nga regjimi komunist, në vitin 1971 “Unë e kam ndjerë dhe e ndjej si detyrim të vazhdueshëm që të shpreh...
blank

Nikolin Kurti: Takimi me prokurorin e gjyqtarin komunist dhe ndjesa e tyre për xhaxhain...

Letra e prokurorit dhe gjykatësit që vendosën pushkatimin për Dom Shtjefën Kurtin, në vitin 1971. Nipi i Dom Shtjefën Kurtit: Prokurori Hajredin Fuga më kërkoi të mos e botoja letrën e tij sa të ishte...
blank

Ali Kurti, xhelati i burgut të Burrelit me sy të hirrtë si të shqarthit

Si u bë personazh në një film perëndimor, pasi e përshkroi Arshi Pipa në një tregim të tij... "Ali  Kurti", në film, ia kishte kaluar në tortura edhe vetë xhelatëve nazistë, aq sa një oficer...
blankvideo

Dokumentari ''Gurët e besimit''

"Gurët e besimit" është dokumentari ynë i radhës, pjesë e një cikli dokumentarësh për zbardhjen e krimeve të komunizmit.  Çmenduria e regjimit komunist shkatërroi 2172 faltore prejt të cilave: 740 xhami, 609 kisha ortodokse, 158 kisha...
blank

Dhjetor 1940/ Kur hoxha Ali Kraja mbajti fjalimin e famshëm mbi varrin e at...

"Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande e me lot ndër faqe të përcjell me mallënjim e...
blankvideo

Baftjar Shemaj/ Pyesnim veten: “A do dilnim të gjallë“

“Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është e tmerrshme. Ne nuk kishim asnjë siguri në do dilnim...
blank

Sabiha Kasimati, intelektualja e shquar që u pushkatua nga Enver Hoxha

Gruaja e guximshme që u përball me Mehmet Shehun: Ju jeni kriminelë dhe tiranë, që kërkoni të nënshtroni shqiptarët me terror, por do të vijë një ditë që këto mizori do t’i paguani Prof Dr...
NDIHMO
Translate »