video

Pasqyrë e Thyer - Spaçi

''Spaçi nuk ishte burg, ishte kamp shfarosjeje shpirtërisht, mendërisht dhe fizikisht.. Ferri i Dantes është parajsë!'' Të gjithë kemi dëgjuar për burgun e Spaçit, si një dëshmi e sakrificave të atyre që luftuan për liri...
video

Takim me nënën pas 12 vitesh

Rrëfimi i rrallë i Fadil Çapos/  Iu internuan nënën dhe i lanë 21 ditë vetëm pa bukë e ujë…Tre të miturit që e rigjetën nënën pas 12 vitesh në internim në Plug të Lushnjes....

"Mehmet Tahirin e lyen me mjaltë, e lidhën në shtyllë dhe e lanë 7...

Kujtimet e Kajtaz Çelos: Masakrat në burgun e Gjirokastrës, ku ishin burgosur gjithë krerët e Ballit. Luto Pjeron, i cili tentoi të ikte nga burgu, e plagosën dhe e lanë në oborr të burgut...
video

Nuse në internim

”Ishte e diela e pashkëve, ishte festë. Vëllai im kishte shku për darkë te Tefkini, i fejuari im. Aty rreth orës 9, ditën e dielë, vëllai im ka ardhë në shtëpi. Kur vjen vëllai...
video

Enigma Taho Sejko, tragjedia e një familjeje me katër burra të zhdukur

Nga Admirina Peçi Mëngjesi i 28 korrikut, i vitit 1960, në Shkodër Në familjen e Taho Sejkos gjithçka ishte e qetë. Një mëngjes vere, me ritualet e përditshme. Por ajo ditë e fund korrikut shpejt do...

Hysni Deda, 15 vjet burg vetëm për një fjalë goje me shokët në kafene…

"Unë nuk e dija se mund të dënoheshe për fjalë që i thoje mes shokëve!!! Më dënuan 15 vjet, më torturuan në hetuesi dhe përjetova ferrin në burgun e Spaçit dhe Qafë Barit aq...

Uria në  Burgun e Burrelit, “Na dhanë për të ngrënë një ka të ngordhur,...

Tre rrëfime për  luftën e përditshme me urinë në Burrel nga Avni Xhomaqi, Uran Kostreci dhe Kajtaz Çelo. “Ushqimet nga familja na i vidhnin gardianët, për të na i pështirosur fusnin duart deri në...
video

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha kampet dhe burgjet e Shqipërisë. "Unë nuk kam patur ndihma familjare,...

Xhaferr Kalbaj: Terrori në Qafë Bari, si na rrihte pa mëshirë Edmond Caja

Filloi rrahja e pamëshirëshme ndaj nesh. Më shumë rrahën Fredin sepse komandanti Edmond Caja i thoshte se na fëlliqe Kuçin e Vlorës. Ishte koha pas Revoltës së qafë Barit... Nga Xhaferr Kalbaj Ne nuk duhet të...

Avni Xhomaqi: Në burgun e Burrelit, ku gardianët torturonin për vdekje ajkën e kombit

Kur erdhi drejtor burgu Vangjel Rëmbeci, filloi gjendja e urisë dhe masat ndëshkuese nga më çnjerëzoret. Gardiani vinte dhe godiste të burgosurit pa kurrfarë arsyeje. I merrnin djemtë dhe i rrihnin mizorisht vetëm që...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »